Kirlenmiş toprakların izlenmesinde biyolojik araçların kullanımı ve geliştirilmesi
Development of biological instruments for surveillance of contaminated soils: biomarkers and genotoxicity
  1. Tez No: 224139
  2. Yazar: SEDA SERHATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜNERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında, kirlenmiş toprağın genotoksik etkilerinin belirlenmesi amacı ile bitkilerde etki biyomarkörlerinin potansiyel kullanımı araştırılmıştır. Çeşitli toksik maddelerin neden olduğu genotoksik etkinin ölçülmesi amacı ile Vicia faba bitkisi üzerinde mikro-çekirdek testi uygulanmıştır. Mevcut çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk etapta, çeşitli konsantrasyonlarda hazırlanan ve kadmiyum ile kurşun ağır metalleri ile floranten ve PCP eser organik elementlerini içeren kirletici çözelti karışımı ile kontamine edilmiş bir kontrol toprağı Vicia faba üzerinde test edilmiştir. İkinci etapta ise, çeşitli kirletici maddelerin deşarj edilmiş olduğu iki farklı alandan alınmış olan kirlenmiş toprak numuneleri ile Vicia faba üzerinde mikro-çekirdek testleri uygulanmıştır. Tüm deneyler bitkilerin toprağa direkt teması yolu ile gerçekleştirilmiştir. Deneylerin tamamında, kirleticilerin genotoksik etkilerinin ölçülmesi için mitotik indeks ve mikro-çekirdek sayısı ölçülmüştür. Sonuç bölümünde, bu biyo-deneylerin sonuçları karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The potential use of biomarkers of effect in plants for the detection of genotoxic effects of contaminated soil is investigated in this research. The micronucleus test is used in order to measure the genotoxic effect caused by different toxic substances at the plant Vicia faba. The present study has two main parts. At first step, a control soil sample contaminated by a mixture of contaminants which consists of heavy metals ? cadmium and lead, and trace organic elements ? PCP and fluoranthene at different concentrations is tested on Vicia faba. Second step is realized with real soil provided from two different sites contaminated by decharge of various toxic substances. All of the experiments are carried out with direct exposition to soil. In all of the experiments the mitotic index and the number of the micronucleus is measured to observe the genotoxic effect of contaminants. In the conclusion, the results of these bioassays are compared and evaluated.