Mantar meşesi (Quercus suber) kabuklarının işlenmesinde ortaya çıkan atıksuların deri sanayinde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigations of using possiblity of the wastewater that come out during processing of cork oak (Quercus suber) barks
  1. Tez No: 224140
  2. Yazar: ŞEVKET AYKUT ANIL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEHZAT ORAL BİTLİSLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Sise mantarı üretimi sırasında ortaya çıkan atıksular birçok çevresel probleme sebebiyet veren bitkisel ekstraktların kompleks karısımlarını içermektedir. Bu çalısmada; mantar üretimi sırasında olusan atıksu, nanofiltrasyon isleminden geçirilerek konsantre tanen çözeltisi elde edilmis ve bu çözeltinin tabaklama isleminde kullanılabilirligi arastırılmıstır.1 Mantar islentisi atıksuyunun nanofiltrasyon denemeleri, 2.6 m2 lik membran alanına sahip Filmtec NF200-2540 (DOW-USA) nanofiltrasyon modülü kullanılarak, 150 ila 900 kPa arasında transmembran basıncı ve 40 ºC'de yapılmıstır. Bu islemden sonra çözelti buharlastırma islemine tabi tutularak 5.0 lik konsantrasyon faktörüne sahip olan final çözelti elde edilmistir. Bu çözeltide yapılan incelemeler neticesinde; nanofiltre edilmis konsantre atıksuyun pH degerinin 5.32, toplam organik karbon miktarı (TOC) 4340 mg C/L, iletkenlik degeri 4420 ?s/cm oldugu saptanmıstır. Ayrıca; bu çözeltinin %46.9 tanen, 34.78 g/L toplam katı madde, % 94.7 çözülebilir madde ihtiva ettigi belirlenmistir. VI Ardından; nanofiltre edilmis konsantre atıksu koyun derilerinin tabaklama isleminde %20 oranında kullanılmıstır. Elde edilen sonuçlara göre; bu çözeltinin tabaklama isleminde etkili oldugu, derilerin büzülme temparatürünü 71 ºC'ye yükselttigi ve dolduruculugunu %62,7 oranında arttırdıgı saptanmıstır. Anahtar Sözcükler : Nanofiltrasyon, Tanenler, Mantar atıksuları, Tabaklama, Deri
Özet (Çeviri)
Effluent which comes out after production of bottle cork, contains mixture of vegetable extracts that cause several enviromental problems. In this study, wastewater which occurs during cork production was nanofiltrated and thus, concentrated tannin solution was obtained and using posibility of this solution was investigated. Nanofiltration experiments of cork wastewater was perfomed by using Filmtec NF200-2540 (DOW-USA) nanofiltration modul with a membrane area of 2.6 m2. Transmembrane pressures were varied from 150 to 900 kPa and the wastewater temperature during the permeation experiments rounded 40º C. After this proses, solusion was evaporated and concentration factor of 5.0 was obtained. Investigations of solusion indicate that pH of concentrated wastewater 5.32, total organic carbon content of concentrated wastewater (TOC) 4340 mg C/L and conductivity of concentrated wastewater 4420 ?s/cm. Besides, this solution contents 46.9% of tanin, 34.78 g/L total solid and 94.7% soluble matter. VIII After, concantrated wastewater by using nanofiltration was used 20% for tanning of sheep pelts. The skin pelts tanned by this concentrate were effectively converted to leather with a shrinking temperature of 71ºC. Besides, 62.7% of tanning coefficient of this solusion was determined. Keywords : Nanofiltration, Tannins, Cork wastewaters, Tanning, Leather