İki farklı yaştaki yumurtacı tavuklarda akut ve kronik sıcak stresinin verim özellikleri, bağışıklıkla ilgili bazı organ ağırlıkları ve kan parametreleri üzerine etkileri
Effect of acute and cronic heat stress on performance characteristics, some organ weights and blood parameters related to immune system in layers from two ages
- Tez No: 224149
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
- Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, iki farklı yaştaki tavuklarda akut ve kronik sıcak stresinin yumurta verimi, yumurta ağırlığı, canlı ağırlık ile bağışıklıkla ilgili bazı organ ağırlıkları ve kan parametreleri üzerine etkilerini belirlemek ve tavukların sıcak stresi ile baş etmesinde yeme organik asit ilavesinin etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Deneme materyali olarak 288 adet 22 haftalık (Genç) ve 288 adet 52 haftalık (Yaşlı) toplam 576 adet Lohmann-LSL-Beyaz genotipinden yumurtacı tavuk kullanılmıştır. Bu tavuklar kontrol sıcaklığında ya da yüksek sıcaklıkta (sıcak stresi) yetiştirilmiştir. Kontrol sıcaklığında ve yüksek sıcaklıkta bulunan tavuklar tekrar iki gruba bölünerek bir gruba kontrol yemi verilirken diğer gruba kontrol yemine 1 kg/ton organik asit (Galliacid-S) ilave edilerek verilmiştir. Deneme 28 gün devam etmiştir.Sıcak stresinin yumurta verimi üzerine etkisi 2. haftadan itibaren önemli bulunmuştur. Organik asitli yem verilmesi yumurta verimini etkilememiştir. Yumurta ağırlığı ise sıcak stresinin 2. haftasında gerilemiş, 3. ve 4. haftalarda tekrar eski düzeyine ulaşmıştır. Sıcak stresi altındaki tavuklarda kan pH'sı, vücut sıcaklığı ve H:L oranı artmış ve deneme boyunca kontrole göre yüksek bulunmuş, canlı ağırlık gerilemiştir. Canlı ağırlıktaki gerileme yaşlı tavuklarda gençlere göre daha fazla olmuştur. Organik asitli yemin tüketilmesi sıcak stresi altındaki tavuklarda kan Na+ ve Cl- ve HCO3- konsantrasyonu artırmış, vücut sıcaklığını ve H:L oranını düşürmüştür. Organik asitli yemin sıcak stresi altındaki tavukların yumurta verimine herhangi bir etkisi olmamakla birlikte, kan parametrelerine ait bulgular, organik asitli yemi tüketen tavukların fizyolojik olarak sıcak stresi ile daha kolay mücadele ettiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of acute and chronic heat stress on egg production, body weight and some blood and immune parameters in layers from two ages. The effect of organic acid supplementation to the layer diet was also evaluated. A total of 576 Lohmann- LSL- White laying hens from two ages groups; 22 wk and 52 wk; (288 hens/age group) were used. Hens from each age group were divided into two groups and were reared at control or high ambient temperatures (heat stress) for 28 days. Hens from each age and ambient temperature group were fed either control laying diet or a diet supplemented with 1 kg/ton organic acid (Galiacid-S).The effect of heat stress on egg production was significant from 2 to 4 wk of the experiment. Organic acid supplementation had no effect on egg production. Lower egg weight was obtained by heat stress at the second wk of the experiment. However, this effect was not significant later on. Blood pH, body temperature, and H: L ratios increased and body weight decreased in hens reared at heat stress. The decrease in body weight by heat stress was more pronounced in older hens. Hens fed a diet with organic acid had higher blood Na+, Cl- and HCO3- concentrations and lower body temperatures and H:L ratios when reared at heat stress. These results indicated that although organic acid feeding had no effect on egg production in hens reared at heat stress, blood parameters indicated that feeding hens with organic acid added diet could help the hens to combat heat stress better.