Çocuk suprakondiler humerus kırıklarının açık redüksiyon internal fiksasyon ve kapalı redüksiyon perkütan pinleme sonrası klinik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical results of closed reduction - percutaneous pinning and open reduction-internal fixation in pediatric patients with supracondylar humeral fractures
  1. Tez No: 377087
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜNHAN KARAKURUM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada çocuklarda görülen suprakondiler humerus kırıklarının tedavisinde uygulanan iki yöntemin klinik sonuçları, komplikasyon oranları ve fonksiyonel sonuçları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Etik kurul onayı alındıktan sonra çalışmaya başlandı. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında Mayıs 2008 ve Mayıs 2014 tarihleri arasında suprakondiler humerus kırığı nedeniyle cerrahi tedavi yapılan çocuk hastalar çalışmaya dahil edildi. Açık cerrahi yapılan 30 hasta grup I, kapalı cerrahi yapılan 30 hasta grup II olarak sınıflandı. Hastaların yaş ortalaması 5.6 (2-12) idi. Hastaların 36'sı erkek (%60), 24'ü (%40) kızdı. Hastaların tamamı genel anestezi altında opere edildi. Tüm hastaların proksimal humerusuna turnike uygulandı ama sadece açık redüksiyon uygulanacak hastalarda şişirildi. Kapalı redüksiyon ve perkutan pinleme skopi kontrolünde yapıldı. Açık redüksiyon ve pinleme sonrası tüm hastalara yine skopi kontrolü yapıldı. Tüm hastaların ameliyat süreleri, alınan floroskopi görüntüleri, erken ve geç dönem komplikasyonları, reoperasyon oranları, hastanede kalış süreleri ve Flynn Kriterlerine göre fonksiyonel durumları değerlendirildi. Kapalı redüksiyon yapılan hastaların 1 tanesinde iyatrojenik ulnar sinir hasarı tespit edildi. Fonksiyonel değerlendirme sağlam taraf referans alınarak Flynn kriterlerine göre yapıldı. Açık redüksiyon grubunda fonksiyonel olarak % 96. 6 mükemmel ve iyi sonuç bulunurken, kapalı redüksiyon grubunda %93.2 oranında mükemmel ve iyi sonuç tespit edildi. Sonuç olarak her iki tedavi yönteminin klinik sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Bu nedenle tedavi yöntemi seçiminde cerrahın tecrübesine göre karar verilmesinin daha uygun olabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, the clinical results, complication rates, and functional outcomes of two different treatment methods of pediatric supracondylar humeral fractures were evaluated retrospectively. The study was started after getting ethics committee approval. Pediatric patients with supracondylar humeral fractures who were treated surgically, in Department of Orthopedics, University of Gaziantep between May 2008 – May 2014, were included in the study. Thirty patients who underwent open surgery were included in group I, thirty patients who underwent closed reduction and pinning were included in group II. Mean age of patients was 5.6 (2-12). 60 % of patients was male (36), 40 % of patients was female (24). All patients were operated under general anesthesia. Tourniquet was applied to proximal humerus for all patients, but used only for open reduction. Fluoroscopy was used during closed reduction and percutaneous pinning. Also fluoroscopy was used for all patients after open reduction and pinning. Operation time, fluoroscopic images, early and late complications, reoperation rates, hospitalization period and functional outcomes according to Flynn Criteria were evaluated for all patients. Iatrogenic ulnar nerve injury was found in one patient in closed reduction and percutan pinning group. Functional evaluation was performed by Flynn Criteria, where normal elbow was the control. 96.6% excellent and good results were found in open reduction and pinning group. 93.2% excellent and good results were found in closed reduction and pinning group. In conclusion, no statistically significiant difference was found for those two different treatment methods. So we think that experience of the surgeon should be the determinant factor in preference of the technique to be used.