Normal ve insüline bağımlı diyabetik bireylerde ultrasonik biyometri ölçümlerinin akomodasyon, uzağa bakış ve siklopleji durumunda değerlendirilmesi
- Tez No: 22417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. G. E. MİRZA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET 10-20 ve 20-40 yaş gruplarında normal ve insüline bağımlı diyabetiklerden oluşan toplam dört gruptaki 80 bireyin 160 gözünde kontakt metodla USB yapıldı. Her grubun ÖKD, LK, LRU ve AU ölçümleri hem AKM hem UB hem de SKP olmak üzere üç ayrı durumda ultrasonografi ile gerçekleştirildi. Erkek ve kadın bireyler ayrı ayrı değerlendirildi. Ayrıca normal ve diyabetiklerin farklı yaş grupları birbirleriyle, aynı yaş gruplarındaki normal ve diyabetikler de kendi aralarında karşılaştırıldı. ÖKD ve LK'nın her üç durumdaki değişiklikleri her grupta ve her iki cinsde düzenli ve anlamlıydı. ÖKD, AKM'dan SKP'ye doğru artarken LK da tam tersine azalıyordu. LRU ile AU değişimleri daha düzensizdi. Tüm grup erkeklerinde AU'un kadınlardan daha fazla olduğu gözlendi. Kadınlarda AU'un daha fazla olmasıyla paralel olarak LRU'nın da daha kısa olduğu dikkati çekti. Normal bireylerden genç olanlarında her iki cinsde erişkinlere göre ön kamaralar daha derin ve lensler daha inceydi. Diyabetik bireylerden ise sadece genç kadınlarda erişkinlere göre ön kamaralar daha derin, lensler daha ince olarak tesbit edildi. Genç diyabetik kadınlarda normal kadınlara göre beklenenin aksine lensler daha inceydi. Normal ve diyabetik grupların karşılaştırılmasında kesin yargıya götürecek yeterli sonuçlar alınamadı. Bu durumun diyabetik bireylerde göz bulgularının henüz tam yerleşmemiş ve kan şekerlerinin regüle durumda olmasına bağlı olabileceği düşünüldü. LRU ve AU yönünden ise daha doğru bir yorum yapabilmek için dah geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğu kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ultrasonic biometry was performed in 160 eyes of 80 individuals in four groups composed of normal and insulin dependent diabetics in 10-20 and 20-40 years age groups. Anterior chamber depth (ACD), lens thickness (LT), lens-retina distance (LRD) and axial length (AL) measurements of each group were performed by ultrasonography during accommodation, distance vision and cycloplegia. Males and females were evaluated seperately. Normal individuals and diabetics in different age groups were compared to each other and normal individuals and diabetics within some age groups were compared to each other. Differences of ACD and LT were regular and meaningful in all three conditions in every group and both sexes. ACD was increasing from accommodation to cycloplegia while LT was decreasing. Changes of LRD and AL were more irregular. AL was higher in males in all groups. Also, LRD was shorter in females in parallel to shortness of AL. Anterior chambers were deeper and lenses were thinner in both sexes in younger individuals of normal group compared to adults. In diabetic group only in young females were anterior chambers deeper and lenses thinner compared to adults. Lenses of young diabetic females were thinner than those of normal females in contrast to expected. We could not obtain sufficient results to lead to a definite judgement in comparison of normal and diabetic groups. It was thought that this migh be due to the fact that blood sugar levels in our diabetic groups were controlled and diabetic complications57 had not yet become manifest. We concluded that more extensive studies are required for more accurate evaluation of LRD and AL