Evaluation of Na+/K+ -ATPases, C-peptide receptor and ATP1A1 gene among Iraqi diabetic type 2 patients
Irak diyabetik tip 2 hastalarda Na+/K+ -ATPazlar, c-peptit reseptör ve ATP1A1 geninin değerlendirilmesi
- Tez No: 781979
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ HUDA FARHAN AHMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tip 2 Diyabetin ayırt edici özelliği insülin direncidir. Glikoz homeostazı, lipid ve ürik asit metabolizması, vasküler fonksiyon, hemostaz ve pıhtılaşmadaki değişiklikler ve daha fazlası, diyabetik olmayan bireylerde insülin direnci ile ilişkilendirilmiştir. Klinik olarak metabolik sendromla tanımlanan bu sonuçlar, kan şekeri seviyeleri üzerinde hiçbir etkisi olmamasına rağmen, ateroskleroz ve kardiyovasküler hastalığın gelişimini erken evrelerinde durdurmak için ayarlanabilen çok sayıda faktörle bağlantılıdır. Henüz bilinmeyen reseptörlere spesifik bağlanma yoluyla biyolojik etkilere sahip olmak için çok sayıda deneme. İnsüline bağımlı ve Tip 1 diyabetik hastalarda C-peptit yoksunluğu ve kısa süreli C-peptit infüzyonu böbrek fonksiyonunu arttırır, protein sızıntısını azaltır ve normal hiperfiltrasyonu geri kazandırır. C-peptitlerin, endotel hücrelerinde nitrik oksit sentaz aktivitesinin arttırılması ve Na+/K+-ATPaz (NKA) aktivitesinin arttırılması dahil olmak üzere çeşitli biyolojik etkileri vardır. Azalan eritrosit NKA enzim aktivitesi, NKA geninin alelik varyasyonuna sahip Tip 1 diyabetiklerde nöropati ile ilişkilendirilmiştir. ATP1A1 genotipine sahip Tip 2 diyabetli hastaların nöropatiye yakalanma olasılığı daha yüksektir. C-peptid, NKA enzim aktivitesi üzerindeki inhibitör etkileri ile nöropati etiyolojisine katkıda bulunur. Eritrosit NKA enzim aktivitesi ile serum C-peptid seviyeleri arasında bir korelasyon vardır.
Özet (Çeviri)
A hallmark of Type 2 Diabetes is insulin resistance. Changes in glucose homeostasis, lipid and uric acid metabolism, vascular function, hemostasis, and coagulation, and more have all been linked to insulin resistance in non-diabetic individuals. These results, identified clinically by the metabolic syndrome, are linked to numerous factors that can be adjusted to stop the development of atherosclerosis and cardiovascular disease in their early stages, despite having no impact on blood glucose levels, Cpeptide has been proven in a number of trials to have biological effects through specific binding to as-yet-unknown receptors. C-peptide deprivation and short-term C-peptide infusion in insulin-dependent and Type 1 diabetic patients increase renal function, reduce protein leakage, and restore normal hyperfiltration. C-peptides have several biological effects, including enhancing the activity of nitric oxide synthase in endothelial cells and increasing the activity of Na+/K+-ATPase (NKA). Decreased erythrocyte NKA enzyme activity has been linked to neuropathy in Type 1 diabetics who have the NKA gene's allelic variation. Patients with Type 2 diabetes with the ATP1A1 genotype are more likely to get neuropathy. With its inhibitory effects on NKA enzyme activity, C-peptide contributes to the neuropathy etiology. There is a correlation between erythrocyte NKA enzyme activity and serum C- peptide levels.