Antalya ilinde turunçgil bahçelerinde bulunan zararlı ve yararlılar
Pest and natural enemies atcitrus orchards in Antalya province
  1. Tez No: 442699
  2. Yazar: VİLDAN GÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında, 2014 yılında, Antalya ilinde bulunan iki turunçgil bahçesinde önemli zararlı ve yararlı böcek populasyonları belirlenmiştir. Bahçelerde ağırlıklı olarak portakal bulunması nedeniyle örneklemeler de bu tür üzerinde yapılmıştır. Çalışma süresince zararlılara karşı herhangi bir mücadele yöntemi uygulanmamıştır. Çalışmada örneklerin toplanması için gözle kontrol yöntemi, yaprak, sürgün, meyve ve çiçek örnekleme yöntemi, darbe yöntemi ve tuzakla yakalama yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda Tetranychus urticae (C. L. Koch) (Acarina: Tetranychidae), Empoasca decipiens (Paoli), Asymmetrasca decedens (Paoli) (Hemiptera: Cicadellidae), Dialeurodes citri (Ashmead), Aleurothrixus floccosus (Maskell) (Hemiptera: Aleyrodidae), Aphis craccivora (Koch) (Hemiptera: Aphididae), Icerya purchasi Maskell (Hemiptera: Margarodidae), Coccus hesperidum (Linnaeus), Ceroplastes floridensis (Comstock) (Hemiptera: Coccidae), Aonididella aurantii (Maskell), Aonidiella citrina (Coquillet), Parlatoria pergandii (Comstock) (Hemiptera: Diaspididae), Planococcus citri (Risso) (Hemiptera: Pseudococcidae), Ceratitis capitata (Wiedemann) (Diptera: Tephritidae) ve Phyllocnistis citrella (Stainton) (Lepidoptera: Gracillaridae) türleri saptanmıştır. Bunlardan E. decipiens (Paoli), A. decedens (Paoli), A. floccosus (Maskell), A. aurantii (Maskell) ve Parlatoria pergandii (Comstock) en yaygın türler olarak belirlenmiştir. Ayrıca 2 takıma bağlı 7 avcı ve asalak tür saptanmıştır. Bu türler; Chrysoperla carnea (Stephens) (Neuroptera: Chrysopidae), Coccinella septempunctata L., Chilocorus bipustulatus L., Rhyzobius lophantae (Blaisdell), Oenopia conglobata (L.) (Coleoptera: Coccinellidae), Aphytis melinus DeBach ve Comperiella bifasciata (Coleoptera: Aphelinidae)'dır. Bu çalışmada Cicadellidler, A. floccosus, A. aurantii, P. pergandii, C. capitata ile doğal düşmanlardan C. carnea, coccinellidler, A. melinus ve E. citrina'nın populasyon değişimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis populations of pests and natural enemies have been studied in two citrus orchards in Antalya province in 2014. It didn't use any control method during the research. Samples were collected by using eye control method and leaves, twigs and fruit sample methods, Stainer and trap methods. As a result, Tetranychus urticae (C. L. Koch) (Acarina: Tetranychidae), Empoasca decipiens (Paoli), Asymmetrasca decedens (Paoli) (Hemiptera: Cicadellidae), Dialeurodes citri (Ashmead), Aleurothrixus floccosus (Maskell) (Hemiptera: Aleyrodidae), Aphis craccivora (Koch) (Hemiptera: Aphididae), Icerya purchasi Maskell (Hemiptera: Margarodidae), Coccus hesperidum (Linnaeus), Ceroplastes floridensis (Comstock) (Hemiptera: Coccidae), Aonididella aurantii (Maskell), Aonidiella citrina (Coquillet), Parlatoria pergandii (Comstock) (Hemiptera: Diaspididae), Planococcus citri (Risso) (Hemiptera: Pseudococcidae), Ceratitis capitata (Wiedemann) (Diptera: Tephritidae) and Phyllocnistis citrella (Stainton) (Lepidoptera: Gracillaridae) were observed as pest. E. decipiens (Paoli), A. decedens (Paoli), A. floccosus (Maskell), A. aurantii (Maskell) and Parlatoria pergandii (Comstock) were found as common species. In addition, 7 predator and parasitoid species were obtained. These species are Chrysoperla carnea (Stephens) (Neuroptera: Chrysopidae), Coccinella septempunctata L., Chilocorus bipustulatus L., Rhyzobius lophantae (Blaisdell), Oenopia conglobata (L.) (Coleoptera: Coccinellidae), Aphytis melinus DeBach and Comperiella bifasciata (Coleoptera: Aphelinidae). Population fluctuations of cicadellids, A. floccosus, A. aurantii, P. pergandii, C. capitata, C. carnea, coccinellids, A. melinus and E. citrina were investigated.