Ev kadınlarının yaşam doyumları ve eş-bağımlılık durumlarının incelenmesi
Investigation of life satisfaction and co-dependency situations of housewives
- Tez No: 518466
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM ANÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ev Kadınlarının Yaşam Doyumları ve Eş-bağımlılık Durumlarının İncelenmesi Tanımlayıcı nitelikte olan bu araştırma, ev kadınlarının yaşam doyumları ve eş-bağımlılık durumlarını incelemek ve yaşam doyumu ve eş-bağımlılık arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Kasım 2017- Mart 2018 tarihleri arasında Ankara Altındağ Kadın Eğitim ve Kültür Merkezleri'nde kayıtlı, 18-65 yaş grubundaki ev kadınları ile yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Gültepe, Plevne, Sakarya, Gülveren, Alemdağ, Hacılar Ankara Altındağ Kadın Eğitim ve Kültür Merkezleri'ne kayıtlı olan, anketleri doldurmalarına engel olacak herhangi bir sağlık sorunu olmayan, bekar olmayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 381 ev kadını oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) ve Eş-bağımlılık Belirleme Ölçeği (EşBBÖ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; her iki ölçek normal dağılım göstermediği için; Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. YDÖ ve EşBBÖ arasındaki ilişkiyi saptamak için Spearman Korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of Life Satisfaction and Co-dependency Situations of Housewives This descriptive study was conducted to determine the life satisfaction and co-dependency status of housewives and to examine the relationship between life satisfaction and co-dependency. The research was conducted between November 2017 and March 2018 with housewives aged 18-65 years registered at the Altındağ Women's Education and Culture Centers in Ankara. The research sample consisted of 381 housewives registered to Gültepe, Plevne, Sakarya, Gülveren, Alemdağ, Hacılar Women's Education and Culture Centers, who were not single, had no health problems that prevented them from completing the questionnaires, and were not single and accepted to participate in the research. Data were collected using the Personal Information Form prepared by the researcher, The Satisfaction with Life Scale (SWLS) and Codependency Assesment Tool (CODAT). In the evaluation of data; since both scales did not show normal distribution; Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests. Sperman Correlation analysis was performed to determine the relationship between SWLS and CODAT. In the study, the educational status of women was found to be higher in those with an undergraduate degree and higher education and higher socioeconomic status, middle level of child care need, wife with employee and working in the public sector, education level of wife with associate degree and higher school graduates, women who did not receive psychological treatment up until now were found having a higher life expectancy for women who spent 3 hours or more on the environment and 4 hours or less on housework.