Açık deniz rüzgar enerjisi türbinlerinin kurulum yeri seçimi için bir model önerisi
A model proposal for the installation location selection of offshore wind energy turbines
  1. Tez No: 540627
  2. Yazar: SİNEM AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yenilenebilir enerji, ülkelerin enerji ihtiyaçlarını doğal kaynaklarla karşılayarak dışa bağımlılıklarının azaltılması, sürdürülebilir enerji yönelimini arttırması ve enerji tüketimi sonucunda çevreye verilen zararların en aza indirgenmesine olanak sağladığı için ülkeler açısından önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmayla Türkiye'de, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak ve yenilenebilir enerjiden daha fazla yararlanmak maksadıyla Ege Denizi Çanakkale Bölgesi açıklarında, rüzgâr enerji türbinlerinin konumlandırılacağı bölgelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Alternatif bölgelerin belirlenmesinde, CBS ve çok kriterli karar verme tekniklerinden Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (BAHP)'nin beraber kullanıldığı bir karar modeli önerilmiştir. Çalışmada kullanılan kriterler, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü teşkilinde bulunan uzman personellerin yorum, bilgi ve birikimleri dikkate alınarak, yapılan literatür araştırması ve bu konuda çalışmalar yapan akademik personelin görüşü sonucu belirlenmiştir. Belirlenen vektör veri formatına sahip kriterler, Coğrafi Bilgi Sistemi yazılımlarından ArcGIS'de çeşitli komutlar kullanılarak raster veri formatına dönüştürülmüştür. Her bir kriter için oluşturulan raster veriler, ArcGIS yazılımında birleştirilerek tek bir tabaka haline getirilmiştir. Kriter verilerinin bütünleştirilmesi aşamasında, beş kriterin eşit ağırlıklı olduğu ve ağırlıkların BAHP ile belirlendiği iki durum ele alınmıştır. Böylece, Ege Denizi açık deniz rüzgâr enerji santralleri kurulumu için alternatif bölgeler, en uygun alanlar ve uygun alanlar olmak üzere kategorize edilmiştir. Ege Denizinde açık deniz rüzgâr enerji santralleri kurulumu için en uygun değerlendirilen bölgeler içerisinde, Çanakkale, Gökçeada ve Bozcaada kıyılarının olduğu tespit edilmiştir. Bu belirlenen alternatif bölgeler iki senaryo altında yorumlanmıştır. Ayrıca kriterlerdeki hassas bir değişikliğin, çözümü ne şekilde etkileyeceğini araştırmak için duyarlılık analizi çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy has an important place in terms of countries, by meeting the energy needs of countries with natural resources, reducing their external dependency, increasing the sustainable energy direction and reducing the damage to the environment as a result of energy consumption. In this study, it was aimed to determine the regions in which wind energy turbines will be located off the Çanakkale region of Aegean Sea in order to reduce dependence on foreign energy and benefit more from renewable energy in Turkey. A decision model was proposed in which the Fuzzy Analytical Hierarchy Process (FAHP) is used together with GIS and multi-criteria decision making techniques in determining alternative regions. The criteria used in the study were determined by considering the comments, information and accumulations of the expert personnel in the formation of the Directorate General of Renewable Energy and by the results of the literature survey and the opinion of the academic staff engaged in the studies on this subject. The criteria with vector data format have been transformed into raster data format using various commands in ArcGIS from Geographical Information System Software. Raster data created for each criterion is combined into a single layer in ArcGIS software. In the course of the integration of the criterion data, two cases were considered, in which the five criteria were equally weighted and the weights were determined by BAHP. Thus, the Aegean Sea has been categorized as alternative, optimal and suitable areas for the establishment of offshore wind power plants. It has been determined that Çanakkale, Gökçeada and Bozcaada coasts are among the most suitable areas for the establishment of offshore wind power plants in Aegean Sea. These identified alternative regions are interpreted under two scenarios. In addition, sensitivity analysis was carried out to investigate how a sensitive change in criteria will affect the solution.