Behçet hastalığında nükleer faktör kappa B1 -94 insersiyon/delesyon ATTG promotor gen polimorfizminin ve serum TNF-alfa düzeylerinin araştırılması
Nuclear factor B1 -94 insertion/ deletion ATTG promoter gene polymorphism and serum TNF-alpha levels in Behcet's Disease
- Tez No: 224209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Genetik, Allergy and Immunology, Genetics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Behçet Hastalığı (BH) etiyopatogenezi tam olarak bilinmeyen immünoinflamatuvar bir hastalıktır. NF?B genleri tarafından kodlanan NF?B dimerleri, inflamasyonda rol oynayan ve aralarında TNF-?'nın da yer aldığı bir dizi proteinin transkripsiyonunu düzenleyen bir ailedir. NF?B1 genindeki -94 ins/del ATTG promotor polimorfizmi fonksiyonel bir polimorfizmdir ve çeşitli inflamatuvar hastalıkların etiyopatogenezinde rol oynayabileceği gösterilmiştir. Proinflamatuvar bir sitokin olan TNF-?'nın BH gibi inflamatuvar hastalıklardaki önemi bilinmektedir. Bu çalışmaya dahil edilen 20 Behçet Hastası ve 20 sağlıklı bireyde NF?B1 -94 ins/del ATTG promotor polimorfizmi ve serum TNF-? düzeyleri araştırıldı. NF?B1 -94 ins/del ATTG promotor polimorfizminin hastalardaki ve kontrol grubundaki dağılımı sırası ile II: %45; ID: %45 ve DD: %10 ve II: %10; ID: %70 ve DD: %20 olarak tespit edildi. D aleline sahip olma sıklığı açısından değerlendirildiğinde Behçet hastalarının %55'i ve kontrol grubunun %90'ının en az bir tane D aleli taşıdığı saptandı. Hastalık klinik özelliklerine göre değerlendirildiğinde II genotipine sahip olan hastalarda ve D aleli taşımayanlarda bazı bulguların daha sık ortaya çıkma eğiliminde olduğu gözlendi. Hasta ve kontrol grubundaki bireyler serum TNF-? düzeyleri açısından araştırıldığında hastaların %65 ve kontrollerin %55'inde serumda TNF-? tespit edilmedi. Tespit edilen düzeyler açısında bakıldığında ise iki grup arasında benzer düşük değerler elde edildi.NF?B1 -94 ins/del ATTG promotor polimorfizmi BH'nın etiyopatogenezinde ve prognozunun belirlenmesinde önemli bir bulgu olabilir. TNF-? BH'da rol oynayan önemli bir sitokin olmasına rağmen serum TNF-? düzeyleri hastalığın her evresinde saptanabilir düzeyde olmayabilir. Değişik zamanlarda gerçekleştirilecek olan tekrarlayan ölçümler TNF-?'nın hastalıktaki gerçek rolünü tespit etmek açısından önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
Behcet?s Disease (BD) is an immunoinflammatory disease with an unknown etiopathogenesis. NF?B dimers are encoded by NF?B genes and regulate transcription of several crucial proteins of inflammation such as TNF-?.Some studies revealed that -94 ins/del ATTG promotor polymorphism in NF?B1 gene was functional and could be important in etiopathogenesis of several inflammatory dieseases. TNF-?, a proinflammatory cytokine has been shown to play significant role in inflammatory diseases including BD. In this study 20 Behcet patients and 20 healthy controls were examined for NF?B1 -94 ins/del ATTG promoter polymorphism genotypes and serum TNF-? levels. The distribution of NF?B1 -94 ins/del ATTG promoter polymorphism genotypes were as follows: II: 45%; ID: 45%, and DD for patients, and II: 10%; ID: 70% and DD: 20% for controls. Fifty five % of patients and 90% of controls had at least one D allel. The patients with II genotype or patients having no D allel had increased tendency to develop some clinical features of the disease. Sixty five% of patients and 55% of controls had no detected serum TNF-? levels. The measured TNF-? levels were low and comperable for patients and controls.NF?B1 -94 ins/del ATTG promoter polymorphism may be an important factor in the etiopathogenesis and prognosis of BD. Although it is important in BD, TNF-? may not always be at measurable levels in the serum of BD patients. Further studies with repeated serum TNF-? measurements at different stages of BD may provide additional information on its role in BD.