Behçet hastalığında alt ekstremite derin venöz trombozun değerlendirilmesinde doppler usg ile TRUE-FISP MR venografinin karşılaştırılması
Comparition of TRUE-FISP MR venography and color Doppler sonography in the assessment of chronic deep venous thrombosis in Behcet?s disease.
  1. Tez No: 247363
  2. Yazar: BURÇİN SOYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KANTARCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı Behçet hastalığında TRUE-FISP MR venografi ile renkli Doppler US'nin alt ekstremite kronik derin venöz trombozunda tanı değerini karşılaştırmaktı.MR venografi ve renkli Doppler US incelemeleri Behçet hastalığı tanısı bulunan ve alt ekstremite derin venöz tromboz öyküsü olan 30 hastaya uygulandı. Tüm olgularda renkli Doppler US ve TRUE-FISP MR venografi incelemesi gerçekleştirildi. Olgular derin ven trombozu varlığı, rekanalizasyon ve kollateraller açısından her iki incelemede ayrı ayrı değerlendirildi. Ek olarak Doppler US'de reflü varlığına bakıldı.MR Venografide ve renkli Doppler US'de patoloji izlenmeyen 2 hasta hariç renkli Doppler US ile hastaların tümünde kronik tromboz tespit edildi. MR venografide ise 30 hastanın 26'sında kronik tromboz düşündüren çap azalması, lümende fibröz septasyonlar ve akım yokluğu bulguları saptandı. Kronik tromboz değerlendirilmesinde MR venografi ve Doppler US arasında belirgin fark izlenmedi. MR venografi ile 19 olguda derin kollateral izlenirken renkli Doppler US'de 7 olguda derin kollateral izlendi.MR venografi Behçet hastalarında venöz ponksiyon gerektirmemesi nedeniyle kronik venöz trombozun değerlendirilmesinde kullanılabilecek alternatif bir yöntemdir. Özellikle derin venöz kollaterallerin gösterilmesinde TRUE-FISP venografinin üstünlükleri mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the diagnostic value of TRUE-FISP MR venography and color Doppler sonography in the assessment of chronic deep venous thrombosis in Behcet?s disease.MR venography and color Doppler examinations were obtained in 30 patients with the diagnosis of Behcet?s disease and lower limb deep venous thrombosis history. Color Doppler US and TRUE-FISP MR venography examinations were used for this purpose. The patients were examined on both of these studies for the presence of deep venous thrombosis, recanalization, and collaterals. In addition, reflux was evaluated on Doppler US examination.Color Doppler detected the chronic thrombosis in all patients except in 2 patients in whom both color Doppler and MR venography examiantions were normal. Decreased vessel diameter, fibrous septations in the lumen, and lack of flow which indicated the chronic thrombosis were detected in 26 out of 30 patients with MR venography. The differences between MR and color Doppler in the assessment of chronic thrombosis were not significant. Deep collaterals were detected in 19 cases with MR venography, whereas color Doppler US detected deep collaterals in only 7 cases.TRUE-FISP MR venography is an alternative method in the assessment of chronic deep venous thrombosis since venous puncture is not necessary. It has superiorities especially in detecting collateral vessels.