Behçet hastalığında oftalmik doppler ultrasonografi bulgularının sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması
Comparison of ophthalmic doppler ultrasonography findings in behçet?s disease with healthy control group
  1. Tez No: 243179
  2. Yazar: UMUT ERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. L.OKTAY ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızda Behçet hastalığının patofizyolojisini aydınlatmaya yardım edebileceğini düşündüğümüz hemodinamik değişiklikleri saptayabilmek amacı ile vasküler yapıların renkli Doppler ultrasonografi (RDUS) ile değerlendirilmesi amaçlandı.Zonguldak Karaelmas Üniversitesi, Dermatoloji Anabilim Dalı polikliniğinde Behçet hastalığı tanısı almış, tedavi ve takip edilen 42 hasta ve 28 sağlıklı gönüllü kontrol grubundan oluşan toplam 70 kişi çalışma kapsamına alındı. Katılımcılar, göz tutulumu olmayan Behçet hastaları (Grup 1), bilarteral göz tutulumu olan Behçet hastaları (Grup 2) ve sağlıklı kontrol grubu (Grup 3) olmak üzere üç gruba ayrıldı.Tüm hastalara Radyodiagnostik Anabilim Dalında orbital RDUS tetkiki yapıldı. Oftalmik arter (OA) ve santral retinal arter (SRA) için pik sistolik hız (PSV) ve diyastol sonu hızları (EDV) ölçüldü ve Resistivite indeksi (Rİ) ve PSV/EDV (A/B) oranları hesaplandı ve bu değerler açısından hem hasta Grupları kontrol grubu ile hem de kendi aralarında karşılaştırıldı.Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlara göre Grup 1'de Grup 3'e göre OA ve SRA'nın PSV ve EDV değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma görüldü. Ancak kontrol grubu ile her iki arterin Rİ ve PSV/EDV değerleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Grup 2'de ise Grup 3'e göre OA'nın EDV'si SRA'nın ise hem PSV hem de EDV'si istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu. Ayrıca Grup 3'e göre her iki arterin Rİ ve PSV/EDV değerlerinde de anlamlı artış tesbit edildi. Grup 1 ve 2 aralarında karşılaştırıldığında ise Grup 2'de SRA'nın PSV ve EDV değerlerindeki azalmanın daha belirgin ve farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü. Bununla birlikte OA'nın Rİ ve SRA'nın ise hem Rİ hem de PSV/EDV değerlerinin Grup 1' e göre anlamlı artmış olduğu görüldü.Behçet hastalığında oküler arterlerde erken hemodinamik değişikliklerin gelişebileceği, bu değişikliklerin RDUS ile noninvaziv ve güvenli olarak kolayca ölçülebileceği ve RDUS'nin Behçet hastalığında göz tutulumunun erken tanınması, seyir ve prognozunun değerlendirilmesinde tanıya katkı sağlayabilecek bir yöntem olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In our study, evaluation of the vascular structures with color Doppler ultrasonography (CDUS) in order to identify the hemodynamic changes which might help to illuminate the pathophysiology of Behçet?s disease is aimed.A total of 70 people consisting of 42 patients who had Behçet?s disease and a control group of 28 healthy volunteers were included in the study. Participants, had divided into three groups as Behçet patients without ocular involvement (group 1), Behçet patients with bilarteral ocular involvement (group 2) and healthy control group (group 3).In Radiology Department, orbital CDUS examinations was done to all the patients. For ophthalmic artery (OA) and central retinal artery (CRA), peak systolic velocity (PSV) and end diastolic velocity (EDV) were measured and Resistivity index (RI), and PSV / EDV (A / B) ratio was calculated and in terms of this values both patient groups were compared with a control group and also among themselves.According to the group 3, statistically significant decrease was observed in the PSV and EDV values of OA and CRA in gruop 1. However, no significant differences was found in RI and PSV / EDV values of both arteries between control group. According to the group 3, EDV of the OA and both PSV and EDV of the CRA were found statistically lower in group 2. Moreover, according to the group 3, RI and PSV / EDV values of both arteries were significantly high. Among patients in both groups of Behçet; According to the group 1, decline in the values of PSV and EDV of the CRA were more evident in group 2 and the difference was statistically significant. Also, significant increase was seen in the RI of the OA and the RI and PSV/EDV values of the CRA in the group 2.In Behçet?s disease, ocular arteries may improve early hemodynamic changes, these changes can be easily measured noninvasively and secure with CDUS and in early recognition of ocular involvement in Behçet?s disease, course, evaluation of the prognosis CDUS might have been thought to be a method contributes to the diagnosis.