Acil servis gözlem ünitelerinin kullanımının ve etkililiğinin değerlendirilmesi: Ankara Numune Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Gözlem Ünitesi örneği.
Evaluation of the use and effectiveness of emergency department observation units: the case of Ankara Numune Teaching and Research Hospital Emergency Department Observation Unit
  1. Tez No: 224218
  2. Yazar: MURAT GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Acil servis gözlem ünitelerinde, hastaneye yatış endikasyonu konmamış ancak taburcu edilme kararı da verilemeyen hastalar yatmaktadır. Acil tedavi polikliniği ile yataklı servis arasında bir konuma sahip bu birimlerde yatan hastaların tedavi ve takibi yetersiz kaldığında ve ciddi problemler ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bir eğitim ve araştırma hastanesi acil servis gözlem ünitesinin kullanımını ve etkililiğini değerlendirmektir. Ünitenin kullanımı, ünitede yatan hastaların demografik ve klinik özelliklerine göre değerlendirilmiştir. Etkililik göstergeleri olarak hastaların gözlem ünitesinde 24 saatten az yatış süresi, acil servis gözlem ünitesinden yatan hasta servislerine nakledilen yatışların yüzdesi ve acil servis gözlem ünitesinden taburcu olan hastaların acil servise tekrar başvurma yüzdesi seçilmiştir. Bir ay içinde acil servisi 14343 hasta ziyaret etmiştir. Bunlardan yaşları 3?93 arasında değişen toplam 1406 hasta (680 erkek, 726 kadın) acil servis gözlem ünitesinde gözlemlenmiştir. Ünitede gözlemlenen hastaların 1368'i (% 97,3) yirmi dört saatten kısa, 38'i (% 2,3) yirmi dört saatten daha uzun süre gözlemlenmiştir. Bu 38 hasta acil servis gözlem ünitesinde, tetkiklerin ve konsültasyonların fazla yapılması gibi nedenlerden dolayı 24 saatten uzun süre kalmışlardır. Hastaların % 23,3'ü acil servis gözlem ünitesinden yatan hasta servislerine nakledilmiştir. Hastaların 94'ü (% 6,7) acil servis gözlem ünitesinden taburcu olduktan sonraki 30 gün içinde, hastanenin acil servisine önceki hastalığıyla ilgili olarak tekrar başvurmuştur.
Özet (Çeviri)
Emergency department observation units serve those patients who could neither have been indicated to be discharged nor hospitalized. Serious problems occur when care and follow up of patients cannot be carried out sufficiently in these observation units which are in a position between an emergency care unit and a department giving bed care service. The objective of this study is to evaluate the use and the effectiveness of a teaching and research hospital emergency department observation unit. The use of the unit was assessed according to the admitted patients? demographic features. Length of stay of less than 24 hours, rate of transferred patients from emergency department observation unit to inpatient services and emergency department return visit rate for discharged patients were selected as the indicators of effectiveness. Within a month, 14343 patients visited the emergency department. Among them, a total of 1406 patients (680 male, 726 female) aged between 3?93 years were observed in the emergency department observation unit. 1368 of the patients (% 97,3) were observed in the unit for less than 24 hours, and 38 of them (% 2,7) stayed more than 24 hours. These 38 patients stayed in the emergency department observation unit more than 24 hours because of extra tests and consultations. 23,3 percent of patients were transferred from emergency department observation unit to inpatient services. 94 of the patients (% 6,7) visited the emergency department for the same or potentially related condition in 30 days after discharged from the emergency department observation unit.