Riskli infantların erken rehabilitasyon döneminde prechtl analizi ile değerlendirilmesi
Assessment of infants with risks by Prechtl Analysis during early intervention period
- Tez No: 224219
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, prematüre ve düşük doğum ağırlığına sahip riskli bebeklerin Prechtl Analizine göre değerlendirilmesi, erken rehabilitasyon programıyla uzun süre takip edilmesi ve bir yıl sonrasındaki sonuçların, retrospektif olarak Prechtl Analizi ile korelasyonunun araştırılması amacıyla planlandı. Araştırmaya 28 riskli bebek dahil edildi. Bebeklerin neonatologlar tarafından demografik özellikleri, prenatal, natal, postnatal hikayesi, taburculuk sonrası izleminde; düzeltilmiş 40. hafta, 3.ay, 6. ay ve 12. aydaki nörolojik muayene bulguları, Serebral Paralizi (SP) teşhisi alıp almadığı ve düzeltilmiş 40. haftada Dubowitz değerlendirmeleri yapıldı. Fizyoterapistin değerlendirmesi, bebeklerin doğumdan-term 5. ay (20. hafta) sonuna kadar video kamera yöntemiyle kaydedilen Prechtl Analizine göre ?General Movements? (GMs) değerlendirmesini içerdi. Bununla birlikte, bebeklerin düzeltilmiş 3.ay, 6.ay, 9.ay ve 12. aylarda motor gelişimleri ve 12. ayda kas tonusları değerlendirildi. Tüm bebekler erken fizyoterapi programına alındı ve ailelerine ev programı ve aile eğitimi verildi. Çalışmamız sonucunda, bebeklerin sadece %7.2'sinin kranial ultrasonografi sonuçları patolojikti. Bebeklerin 40. hafta klinik muayenelerinde, sadece birinde SP şüphesi varken, diğer kontrollerde SP teşhisi alan bebeğin olmadığı bulundu. GMs değerlendirilmesinde, preterm ve ?writhing? hareketlerde, anormal hareket gösteren 17 olgunun 15'i ?fidgety? hareketlerde normal hareket kalitesi gösterdi ve sonuç olarak nörolojik açıdan normal olduğu fikrine varıldı. Bebeklerden dokuzu GMs çekimlerinin tümünde normal hareket gösterdi ve nörolojik açıdan normal olarak nitelendirildi. Sadece iki olgu nörolojik açıdan anormal olarak saptandı. Bebeklerde nörolojik problem olup olmadığının belirlenmesinde, kranial ultrasonografi sonuçları, nörolojik değerlendirmeler ve GMs değerlendirme sonuçları karşılaştırılarak, birbirlerine olan uyumları değerlendirildi. Kranial ultrasonografi ve GMs arasında 0.86 değerinde tam uyum bulundu. Nörolojik değerlendirme sonuçları ile GMs değerlendirmesinin sonuçları arasında 0.78 değerinde önemli bir uyum bulundu. Bebeklerin 5.dakika Apgar skoru- respiratuar distres sendromu, gebelik yaşı- doğum ağırlığı, 5. dakika Apgar skoru- gebelik yaşı, Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü (GMFM) toplam skoru-Harris nöromotor test 12. ay skoru, yürüme- Harris nöromotor test 12.
Özet (Çeviri)
This study was planned to assess preterm and low birth weight infants with risks by Prechtl Analysis and follow up in the early intervention period during the first year of life. The study included 28 infants with risks. Assessment of the neonatologists included demographic characteristics, prenatal, natal and postnatal history, and neurologic examination at corrected ages of 40 weeks, 3 months, 6 months, 12 months, diagnosis of cerebral palsy and Dubowitz Assessment. Assessment of the physiotherapist included video recording of Prechtl Analysis of General Movements (GMs) during preterm-term 5.month (20week). In addition, motor developments were assessed at corrected third months, sixth month, twelweth month and muscle tone at twelweth month. All infants underwent early physiotherapy programme. Home programme and family training were given to parents. After the study, only 7.2% of infants had pathological ultrasound results. Only one infant had suspected of cerebral palsy at the 40th week assessment, while no infants had the diagnosis in the other follow ups. In GMs, 17 infant showed abnormal movement in preterm and writhing movement and 15 of these infants had normal fidgety movements and considered normal as neurologically. Only, two infants had abnormal results from GMs. Cranial ultrasound, neurological assessment and GMs results were compared for agreement. Perfect agreement with the 0.86 value was found between cranial ultrasound and GMs. Neurological assessment and GMs had important agreement with 0.78 value. Strong correlation was found between; Apgar 5th minute score- respiratory distress syndrome, gestational age-birth weight, Apgar 5th minute score- gestational age, Gross Motor Function Measurement (GMFM )total score- Harris Neuromotor Test in 12.