Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastalarda heart skoru kullanımı hastanın acil serviste kalış süresini kısaltabilir mi?
Does using HEART skore in the emergengy department shorten the duration of emergengy department visit in patients with chest pain?
- Tez No: 361351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DEMİRCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Cardiology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş: Göğüs ağrısı en sık acil servis başvuru nedenlerinden biridir. HEART skoru acil serviste göğüs ağrılarını değerlendirmek için geliştirilmiş ve acil servis kullanımına uygun, güvenilir, doğruluğu kanıtlanmış bir skorlama sistemidir. Bu çalışmanın amacı acil serviste göğüs ağrılı hastaları değerlendirmede HEART skoru kullanılmasının hastaların acil serviste kalış sürelerini azaltıp azaltmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif gözlemsel bir şekilde dizayn edilmiştir. Çalışma kapsamında 01/05/2014-31/05/2014 tarihleri arasında bir ay boyunca Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Acil Servisine başvuran ve birincil şikayeti göğüs ağrısı olan tüm hastalarının verileri toplanmıştır. Hastaların acilde kalış süreleri, sağlık sistem maliyetleri, HEART ve TIMI skorları hesaplanmıştır. Aynı hastaların HEART skoru uygulandığında acil serviste kalış süreleri hesaplanarak önemli bir fark oluşup oluşmadığı incelenmiştir. Bulgular: Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran 242 hastadan 138 hasta çalışma kriterlerini karşılayarak çalışmaya dahil edilmişlerdir. Bu hastaların HEART skorları hesaplandığında 38 hastanın düşük riskli olduğu halde takip edildiği görülmüştür. Sadece 6 hasta orta riskli olduğu halde taburcu edilmiştir. Göğüs ağrısı ile acil servise başvuran 138 hastanın ortalama acil serviste kalışı süreleri HEART skoru kullanımı ile 245 dakikadan 127 dakikaya gerileyecektir. Bu bir ayda toplam 185 saat veya 7 gün bir acil sedyesinin boş kalmasına eşittir. HEART skoru kullanımı ile toplamda ortalama hasta başına düşen maliyet 5.39 TL düşüş göstermektedir (CI%95; p:0,01). Sonuç:HEART skoru acil serviste göğüs ağrısı ile başvuran hastaları değerlendirmede hastaların acil serviste kalış süresini azaltabilecek, kardiyak takibi yapılan ve gözlem ünitelerine yatırılan hasta sayılarını azaltabilecek ve bu şekilde sağlık sisteminde hasta bazında maliyetin azalmasını sağlayabilecek bir risk skorlamasıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chest pain is one of the most common cause of emergency department visit. HEART score is a reliable and validated scoring system which is suitable for emergengy service. Whit the use of HEART risk skore low-risk patient can be early discharged from the emergency departmant and this will lower the medical expances and help reduce the emergency crawding. Materials and Methods: A prospective observational study was designed. Data collected between 01/05/2014 and 31/05/2014 from all emergency department patients with chest pain. Average length of emergency departmant visit, healtcare costs, HEART and TIMI scores were calculated. Results: 242 patients presenting with chest pain admitted to the emergency departmant, 138 patients met study criteria and were included in the study. Of the patients who are admitted for observation, 38 patients HEART score is calculated as low-risk. Per patient average length of stay in the emergency department with the implementation of the HEART score will drop from 245 minutes to 127 minutes. This is equal to empty one emergengy observatin bed for 185 hours or 7 days in a month.