Üniversitede öğrenim gören öğrencilerin yaşlı ayrımcılığına ilişkin tutumları
Attitudes of university students towards Ageism
- Tez No: 224220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Araştırma, Ankara Üniversitesi'ne bağlı fakülte ve yüksekokullarda lisans öğrenimi gören öğrencilerin, yaşlı ayrımcılığına ilişkin tutumlarını ve tutumlarını etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla metodolojik ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ankara Üniversitesi'nde lisans eğitimi veren fakülte ve yüksekokullardan büyüklüğe orantılı tabakalı rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 300 öğrenci (156 kız, 144 erkek) oluşturmuştur. Örneklem kapsamına alınacak öğrenciler, sınıf listesine göre sıralanmış ve basit rastgele sayılar tablosu kullanılarak seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak veri toplama formu ile araştırmacı tarafından geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılan ?Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği (YATÖ)? (Cronbach Alfa Güvenirlik Katsayısı 0.80) kullanılmıştır. Veri toplama formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde öğrencilerin ve ebeveynlerinin sosyo-demografik özellikleri; ikinci bölümde ise, öğrencilerin yaşlı/yaşlılar ile yaşamaya ilişkin düşüncelerine yönelik sorular yer almaktadır. Veri toplama formu ve YATÖ 20 Nisan?22 Mayıs 2007 tarihleri arasında uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS for Windows 11.0 (Statistical Package for Social Sciences) bilgisayar programında; ortalama, standart sapma, ortanca, minimum ve maksimum değerler, yüzdelik sayılar, Oneway Anova testi, Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada öğrencilerin YATÖ puan ortancasının 85.00, yaşlının yaşamını sınırlama puan ortancasının 37.00, yaşlıya yönelik olumlu ayrımcılık puan ortancasının 31.00 ve yaşlıya yönelik olumsuz ayrımcılık puan ortancasının ise, 18.00 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is methodological and cross-sectional in character and is based on a survey applied to university students enrolled at Ankara University aiming to assess their attitudes towards Ageism and the factors causing differentiation in these attitudes. The sample of the study consists of a total of 300 students (156 females and 144 males) enrolled at Ankara University selected with stratified random sampling among the faculties and schools of the mentioned university according to their total number of students enrolled. Students were selected as respondents among all faculties and all grades with random sampling among the student lists. As the medium of a questionnaire and a ?Ageism Attitude Scale? (AAS) developed by the Author has been used (Cronbach Alpha Reability Coefficient 0.80). The questionnaire applied consisted of two parts with the first part recording the respondents socio-demographic characteristics while the second part contained questions regarding possible factors of the students? attitudes towards ageism. The questionnaire and the AAS was applied to students between Apr20th and May 22nd in 2007. The collected data was processed in SPSS 11.0 and was analyzed with levels of means, standard deviation, median, minimum and maximum values and percentage points by means of t-test, One-way ANOVA test, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U test. The study results determined AAS median score 85 points, restricted elderly life median score 37 points, positive ageism median score 31 points and negative ageism median score 18 points.