Kronik myeloid lösemi (KML) vakalarında minimal rezidüel hastalığın izlenmesi
Kronik myeloid lösemi (KML) vakalarinda minimal rezidüel hastaliğin izlenmesi
  1. Tez No: 224231
  2. Yazar: SERPİL KAHRAMAN AĞBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kronik Myeloid Lösemi (KML);hematopoetik bir kök hücrenin neoplastik transformasyonundan kaynaklanan klonal bir hastalıktır. 9. ve 22. kromozomun karşılıklı translokasyonu ile oluşan Ph kromozomunun varlığı KML için tanı koydurucu bir özelliktir.Hastaya uygulanan tedaviden kaçan ve relapsa neden olan hücrelerin varlığı minimal rezidüel hastalık (MRD) kavramını gündeme getirmiştir. KML hastaları MRD açısından belirli periyotlarda izlenirler. MRD' ın tesbiti, hastalığın prognozunun izlenmesi ve relapsa girdiğinde tedbirlerin alınması için oldukça önemlidir.MRD'ın takibinde en hassas ve güvenilir metot olarak RT-PZT kullanılmaktadır.KML hastalarında imatinib mesilat tedavisi etkin bir tedavi yöntemi olmasına karşın, hastalar zamanla direnç geliştirebilmektedir.Bu çalışmada KML hastalarında minimal residual hastalık ve çoklu ilaç direnci değerlendirilmesinde RT-PZT yöntemi ile BCR-ABL ve MDR1 gen ifade seviyelerine ve MDR1 C3435T polimorfizminin incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışma sonucunda 17 hastanın BCR-ABL ve MDR1 ekspresyonları arasında istatiksel olarak anlamlı sonuçlar bulunamamasına rağmen ilaç direnci geliştiği düşünülen üç hastada MDR 1' in ve BCR-ABL' yüksek ifadeleri tespit edilmiştir. Hastaların polimorfizm incelemesinde % 25 CC, %47 CT; %28 TT bulunmuş, kontrol grubunda ise % 25 CC, % 61 CT, %14 TT bulunmuştur. Hasta grubunun iki kat daha fazla TT genotipini taşıdığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic Myeloid Leukemia (CML) is a clonal disorder which is based on neoplastic transformation of a haematopoietic stem cell. Presence of Ph chromosome which is the result of a translocation between chr 9 and 22 is from the diagnostic for CML. The presence of cells that cause relapse and escape treatment bring the concept of minimal residual disease (MRD). CML patients are followed up for MRD at spesific periods. Detection of MDR is very important to follow the disease prognosis and to be cautious of relapse. RT-PCR is the most sensitive and reliable method to detect MRD. Although imatinib mesilat is the most effective treatment, patients may become resistant on the course of treatment. The aim of this study is to evaluate minimal residual disease and multiple drug resistance by RT-PZT and analyse the expression levels of BCR-ABL, MDR1 gene and detecte the MDR1 C3435T polymorphism in CML patients. As a result of this study show that although there was no significant statistical corelation between the expression of BCR-ABL and MDR1 genes in 17 patients, higher gene expresion was found in three patients who were candidates to develop drug resistance. In the polymorphism study, the genotype frequency of patients were calculated as follows; 25% of the patients `CC?, 47% of them `CT? and 28% of them `TT?. In control group it was found as 25% `CC?, 61% `CT? and 14% TT. According to these results, it was determined that the ` TT? genoype is encountered two folds in the patient population.