Kombinasyon tedavisi alan kronik hepatit C infeksiyonlu hastalarda Th1 Ve Th2 sitokin profillerinin araştırılması.
Investigation of Th1, Th2 cytokine profiles in chronic hepatitis c patients under combination therapy.
  1. Tez No: 224263
  2. Yazar: BANU BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BADUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hepatit C infeksiyonu tüm dünyada karaciğer hastalıklarının başta gelen nedenlerinden biridir. Hepatit C virusunun (HCV) yol açtığı hepatitin patogenezinden immün mekanizmalar sorumlu tutulmaktadır. Bu çalışmada kronik hepatit C infeksiyonu nedeniyle tedavi gören hastaların periferik kan CD4+ T lenfositlerinde hangi sitokinlerin sentezlendiği; sitokin yanıtının T helper 1 (Th1), T helper 2 (Th2) alt gruplarından birine uyup uymadığı; hastalarda farklı sitokin profillerinin oluşup oluşmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca sitokin sentezleyen CD8+ T lenfosit oranları da saptanmıştır. Bu amaçla akım sitometri kullanılarak forbol 12-miristat 13-asetat (phorbol 12-myristate 13-acetate, PMA) ve ionomisin (ionomycin, I) ile uyarılan periferik tam kan örneklerinde, CD69 yüzey boyaması ile aktive oldukları gösterilen lenfositlerde, intrastoplazmik boyama ile IFN-?, IL-2, IL-4, IL-10 sitokinlerini sentezleyen CD4+ ve CD8+T lenfosit oranları saptanmıştır. 17 kişiden oluşan hasta grubunda uyarılmış ve uyarılmamış tam kan örneklerinde sitokin sentezleyen CD4+, CD8+ T lenfosit oranları karşılaştırıldığında fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, kronik hepatit C infeksiyonu olan hasta grubunda CD4+ T lenfosit IFN-?, IL-2 ve IL-4 düzeyleri arasındaki fark anlamlı bulunurken, IL-10 düzeyleri arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır. En yüksek oranlar IFN-? sentezi için saptanmıştır. CD4+INF-?+, CD4+IL-2+ T lenfosit oranları sağlıklı kontrol değerlerinden yüksek, CD4+IL-4+ T lenfosit oranları düşük olan bu nedenle Th1 cevabını temsil ettiğini düşündüğümüz iki hastamız olmuştur. Sonuç olarak, çalışmamız kronik hepatit C infeksiyonu olan hastalarda T hücre sitokin yanıtlarının birbirinden çok farklı olabildiğini göstermiştir. Hücresel immün yanıttaki bu farklılıklar, konak faktörlerine, infekte eden virüsün özelliklerine bağlı olabileceği gibi infeksiyonun süresi ve evresiyle de ilişkili olabilir.
Özet (Çeviri)
Persistant Hepatitis C infection is the leading cause of liver disease throughout the world. Immune mechanisms play an important role in the pathogenesis of the disease caused by hepatitis C virus. In this study, a group of patients under treatment for chronic hepatitis C were studied to determine the cytokines secreted from peripheral blood CD4+ T cells, to determine whether the cytokine response matched the cytokine response of Th1 or Th2 cell subtypes, and whether patients had different cytokine profiles. In addition, CD8+ T cell populations producing cytokines were investigated. For this purpose, peripheral whole blood samples of 17 patients were stimulated with phorbol 12-myristate 13-acetate (PMA) and ionomycin (I) and activation was determined by an increase in CD69+ lymphocyte counts. The percentages of activated CD4+ and CD8+ T lymphocyte populations producing IFN-gama, IL-2, IL-4, IL-10 were determined by intracytoplasmic cytokine staining and flow cytometry. Comparison of the percentages of CD4+ and CD8+ lymphocytes producing cytokines with and without stimulation revealed statistically significant differences. Compared to the control group, in patients with chronic hepatitis C infection there was a significant difference in CD4+ T lymphocyte IFN-gama, IL-2, IL-4 levels. However, no difference was found in IL-10 levels. Highest levels were detected for IFN-gama. In two of the patients CD4+INF-gama+, CD4+IL-2+ T lymphocyte levels were higher and CD4+IL-2+ T lymphocyte levels were lower than the healty controls which suggested a Th1 response. In conclusion, our results showed that in patients with chronic hepatitis C infection T cell cytokine responses can differ greatly from each other. These differences in cell-mediated immune responses could be due to host factors, features of the infecting virus as well as duration and stage of the infection.