İdiyopatik puberte prekoks hastalarında GNRH analoğu kullanımının erken ve orta dönemde vücut kompozisyonu ve vücut morfolojisi üzerine etkisi
The effect of GNRH analog use on body composition and body morphology in the early and mid-term in patients with i̇diopathic precocious puberty
  1. Tez No: 747694
  2. Yazar: AYŞE GÖZDE TUFAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKŞAH KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Santral Puberte Prekoks (SPP) tedavisinde dekatlardır gonadotropin salgılatıcı hormon analogları (GnRHa) kullanılmaktadır. GnRHa tedavisinin yan etki olarak vücut kitle indeksinde (VKİ) artışa sebep olabileceği dolayısıyla obeziteye yol açabileceği konusunda endişeler bulunmaktadır. Literatür incelendiğinde bu konuda yapılan çalışmalarda farklı sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmamızda idiyopatik SPP tanısı ile GnRHa tedavisi kullanan hastaların antropometrik ölçümlerinin ve vücut kompozisyonundaki değişimin bir yıl boyunca değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmada, Dr Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatrik Endokrinoloji Polikliniği'ne 15.01.2021 ile 01.03.2021 tarihleri arasında başvurup idiyopatik puberte prekoks tanısı alan ve GnRH analoğu başlanan 6-10 yaş arası 30 kız hasta değerlendirildi. Hastalar 12 ay süre ile takip edildi. Hastaların demografik verileri, laboratuvar ve görüntüleme parametreleri, izlem süresince üç ay aralıklarla yapılan kontrollerde ölçülen antropometrik ölçümleri ve inBody 230 vücut analiz cihazı ile ölçülen vücut yağ oranı ve iskelet kas oranındaki değişimler kaydedildi. Bulgular: Hastaların tanı anı ve 6. ay vücut ağırlığı (VA) SDS ve VKİ SDS değerleri arasında artış saptanmazken 6. Ay ile 12. Ay karşılaştırıldığında 12. ayda 6.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In the treatment of Central Precocious Puberty (CPP), gonadotropin-releasing hormone analogs (GnRHa) have been used for decades. There are concerns that GnRHa treatment may cause an increase in body mass index (BMI) as a side effect, which may lead to obesity. When the literature is evaluated, different results have been obtained in studies on this subject. In our study, it was aimed to evaluate the anthropometric measurements and the change in body composition of patients using GnRHa therapy with the diagnosis of idiopathic SPP for one year. Material and Method: In this prospective study, 30 female patients aged 6-10 years who applied to the Dr Sami Ulus Gynecology, Child Health and Diseases Education and Reserarch Hospital Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic between 15.01.2021-01.03.2021 and were diagnosed with idiopathic precocious puberty and started on GnRH analogue were evaluated. The patients were followed for 12 months. Demographic data, laboratory and imaging parameters of the patients, anthropometric measurements measured at three-month intervals during the follow-up period, and changes in body fat ratio and skeletal muscle ratio measured with the inBody 230 body analyzer were recorded.