Migren hastalarında serum galectin3, neopterin düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum galectin3, neopterin levels inmigraine patients
  1. Tez No: 632125
  2. Yazar: AYŞE HEDEF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ALKAN BAYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Nöroloji, Biochemistry, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Migren patogenezinin aydınlatılmasında günümüze kadar yapılan çalışmalarda; nöroinflamatuvar durumlar, sitokinler, immün sistem bozuklukları, oksidatif hasar, subklinik enfeksiyonlar, çeşitli nöropeptitler ve vazomotor değişiklikler gibi birçok faktörün etkisi olabileceği ileri sürülmüştür. Bu çalışmanın amacı, akut ataktaki ve kronik migrenli hastalarda Gal-3, neopterin, TNF-α, IL-10, CRP ve sedimentasyon hızının düzeylerini belirlemekti. Migren hastalarında tüm parametreleri kontrol grubuna göre daha yüksek bulduk; ancak IL-10, CRP ve sedimentasyon hızı istatistiksel olarak anlamlıydı. Serum galektin-3, neopterin, IL-10, TNF alfa, sedimentasyon ve CRP düzeyleri akut migrende daha yüksek ölçüldü, gruplar arasındaki bu fark TNF alfa dışındakilerde istatistiksel olarak anlamlıydı. Posthoc analize göre kontrol grubu ile atak dönemindeki hastalar arasında sedimentasyon, galectin 3, neopterin düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptadık. Sonuç olarak; migrende nörolojik inflamasyon zemininde bazı sitokin seviyelerinde, galektin-3, neopterin, CRP ve sedimentasyonda artışlar olmasına rağmen bu parametrelerden sadece IL-10, sedimentasyon ve CRP istatistiksel olarak anlamlıydı. Bu bakımdan migrende galektin-3, neopterinin katkısı net olarak gösterilememiştir. Bu konuda geniş katılımlı çalışmaların yapılması ile daha net sonuçlar alınabilir.
Özet (Çeviri)
In studies performed to date in the elucidation of migraine pathogenesis; It has been suggested that many factors may have effects such as neuroinflammatory conditions, cytokines, immune system disorders, oxidative damage, subclinical infections, various neuropeptides and vasomotor changes. The aim of this study was to determine the levels of Gal-3, neopterin, TNF-α, IL-10, CRP and sedimentation rate in patients with acute attack and chronic migraine. We found all parameters higher in migraine patients than in the control group; however, IL-10, CRP and sedimentation rate were statistically significant. Serum galectin-3, neopterin, IL-10, TNF alpha, sedimentation rate and CRP levels were higher in acute migraine, this difference between the groups was statistically significant in those other than TNF alpha. According to the posthoc analysis, we found a statistically significant difference in the sedimentation, galectin 3 and neopterin levels between the control group and patients in the attack period. As a result; Although there were increases in some cytokine levels, galectin-3, neopterin, CRP and sedimentation in the background of neurological inflammation in migraine, only IL-10, sedimentation and CRP were statistically significant. In this regard, the contribution of galectin-3 and neopterin in migraine has not been clearly demonstrated. Clearer results can be obtained by carrying out studies with wide participation in this regard.