Migren aurasına yatkınlığın ve aura sonrası nosiseptif süreçlerin dinlenim hali fonksiyonel konnektivitesi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1020115
  2. Yazar: BENGİSU SOLGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİK EVREN ERDENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik ve Psikiyatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
Özet
Migren patofizyolojisinin temel mekanizmalarından biri olan kortikal yayılan depresyonun (KYD) kortikal ağ organizasyonu ve trigeminovasküler ağrı işleme üzerindeki etkilerinin anlaşılması yeni görüntüleme belirteçlerinin geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, uyanık farelerde geliştirilen minimal invaziv optik şeffaflaştırma yöntemi ile uzunlamasına mezoskopik intrinsik optik sinyal görüntüleme uygulanarak optogenetik olarak tetiklenen KYD sonrası fonksiyonel konnektivite ve ağ topolojisindeki değişiklikler incelenmiştir. Analizler, KYD sonrasında özellikle barrel ve retrosplenial kortekste belirgin konnektivite ve çizge teorisel merkezilik ölçüleri değişiklikleri geliştiğini ve bu bölgelerin trigeminal ağrı işlemesinde kritik rol oynayabileceğini göstermiştir. Dinamik fonksiyonel konnektivite analizlerinde KYD ve ağrı ile ilişkili farklı beyin durumları saptanmış, dinamik fonksiyonel konnektivite değerleri destek vektör makinesi ile sınıflandırılmıştır. Migrende akut abortif bir ilaç olarak kullanılan naproksen uygulaması KYD sonrası ortaya çıkan konnektivite ve merkezilik değişikliklerini tamamen önlerken, profilaktik bir tedavi olan kronik amitriptilin uygulaması KYD eşiğini artırmasına rağmen KYD sonrası baş ağrısını, fonksiyonel konnektivite değişikliklerini ve ağ düzeyindeki yeniden yapılanmayı tam olarak önlememiştir. Bulgular, KYD'nin kortikal ağ dinamiklerini yeniden şekillendirdiğini ve migren tedavilerinin bu süreçleri farklı biçimlerde modüle ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Understanding the effects of cortical spreading depression (CSD), a fundamental mechanism of migraine pathophysiology, on cortical network organization and trigeminovascular pain processing is crucial for the development of novel imaging markers. In this thesis study, changes in functional connectivity and network topology after optogenetically triggered CSD were investigated using a minimally invasive optical clearing method developed in awake mice and longitudinal mesoscopic intrinsic optical signal imaging. Results indicated that significant changes in connectivity and graph theoretical centrality measures developed after CSD, particularly in the barrel and retrosplenial cortex, and that these regions may play a critical role in trigeminal pain processing. In dynamic functional connectivity analyses, distinct brain states associated with CSD and pain were identified, and dynamic functional connectivity values were classified using a support vector machine. While naproxen, an acute abortive drug used in migraine, completely prevents the changes in connectivity and centrality measures that occur after CSD, chronic amitriptyline, a prophylactic treatment, although it increases the CSD threshold, does not completely prevent headache, functional connectivity changes and network-level restructuring that occur after CSD. The findings suggest that CSD reshapes cortical network dynamics and that migraine treatments modulate these processes in different ways.