Çinko oksit ve oktosrilen'in katı lipit nanopartikül, mikroemülsiyon ve krem sistemleri şeklinde formülasyonu ve in vitro değerlendirilmesi
Formulation and in vitro evaluation of zinc oxide and octocrylene in solid lipid nanoparticles, microemulsions and cream systems
  1. Tez No: 224306
  2. Yazar: MURAT SAMİ BERKMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YASEMİN YAZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
İyi bir güneş ışınlarını süzücü preparat sudan etkilenmemeli, UVA ve UVB ışınlarına karşı geniş spektrumlu koruma sağlamalıdır. Atmosferdeki ozon tabakası tarafından emilerek engellendiği için, UVC ışınları yeryüzüne ulaşamaz. Bu yüzden, UVC ışınlarının, diğerlerine göre önemi daha azdır. Güneş ışınlarını süzücü preparatların etkinliği, yüzme veya terlemeye karşı dayanıklılıklarına, UV ışınlarını emme özelliklerine, konsantrasyonlarına ve formülasyonlarına bağlıdır. UV süzücüleri, etki yöntemlerine göre kimyasal ve fiziksel olmak üzere ikiye ayrılır. Bu çalışmada, en önemli fiziksel filtre edici maddelerden biri olan çinko oksit ve kimyasal filtre edici madde olan oktosrilen, üç farklı taşıyıcı sistemde kullanılmıştır. UV ışınlarını engelleme özelliği olan ve fiziksel süzücü maddeler gibi davranan katı lipit nanopartiküller, daha da geliştirilmiş bir koruma sağlamak için, güneş ışınlarını süzücü maddelerle birlikte kullanılmıştır. Mikroemülsiyon ve krem şeklinde emülsiyonlar, formülasyonların sudan etkilenmesini önlemek için yağ-içinde-su şeklinde hazırlanmıştır. Hazırlanan formülasyonlarda oktosrilen miktar tayini için yüksek basınçlı sıvı kromatografisi, çinko oksit miktar tayini için optik emisyon spektrometresi kullanılmıştır. Formülasyonlar, kararlılık çalışmaları için 25ºC, 4ºC ve 40ºC'lık ortamlara konulmuş ve 15., 30., 90., 180. ve 360. günlerde farklı ölçümler gerçekleştirilmiştir. UV ışınlarından koruyucu özellikleri, in vitro Transpore? Test yöntemi ile incelenmiş ve etki açısından formülasyonların karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
An ultimate sunscreen should be water resistant and have a broad-spectrum protection along the entire range of the UVA and UVB spectra. UVC radiation is less of an issue, since it doesn?t reach the earth?s surface due to its absorption by the ozone layer in the atmosphere. Efficacy of sunscreens depends upon their UVabsorption, concentration, formulation and the ability to withstand swimming or sweating. UV filters have been traditionally divided into chemical absorbers and physical blockers depending on their mechanism of action. In this study, one of the most important physical blocker, zinc oxide, and chemical absorber, octocrylene, were used in three different delivery systems. Solid lipid nanoparticles, which show a UV-blocking potential and act as physical sunscreens were combined with UV filters in order to achieve improved photoprotection. Microemulsion and cream emulsions were prepared in water-in-oil form to prevent the effect of water. Determination of octocrylene in the formulations was performed by high pressure liquid chromatography. On the other hand, inductively coupled plasma - optical emission spectroscopy was used for zinc oxide. Stability tests were carried out at 25ºC, 4ºC and 40ºC conditions and analyses were performed on 15th, 30th, 90th, 180th and 360th days. UV protection abilities of the three formulations were investigated and compared using in vitro Transpore? Test method.