Bazı kişisel bakım ürünlerinde kullanılan kimyasalların Isochrysis galbana ve Tetraselmis sp. taksonlarının gelişimi üzerine etkileri
Impact of chemicals used in some personel care products on the growth of Isochrysis galbana and Tetraselmis sp. taxons
- Tez No: 895091
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM AYTEKİN ERGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bazı kişisel bakım ürünleri atık su arıtma tesislerinde tamamen giderilemeden ortama deşarj edilmektedir. Diş macunu, dezenfektanlar, kremler, sabunlar, şampuanlar, kozmetik ürünler gibi günlük hayatta yaygın olarak kullanılan kişisel bakım ürünlerinde bulunan bileşikler, atık sudaki insan kaynaklı indikatörlerdir. Bu çalışma, bazı kişisel bakım ürünlerinde kullanılan kimyasalların farklı konsantrasyonlarının laboratuvar koşulları altında iki deniz fitoplanktonu Isochrysis galbana ve Tetraselmis sp. büyümesi üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Fitoplankton kültürleri 20°C'da ve 14/10 saatlik gündüz/gece periyodunda farklı derişimlerde bazı kişisel ürünlerine maruz bırakıldı. Bu kişisel bakım ürünleri; çinko oksit (ZnO), bakır (II) oksit (CuO), demir (III) oksit (Fe2O3), titanyum dioksit (TiO2), metilparaben (MEP), metilizotiazolinon (MIT), sodyum benzoat (SB), triklosan (TCS), kafein (CA), benzofenon-4 (BP-4), oktokrilen (OC), etilheksil metoksisinamattır (OMC). Her grubun 96 saat boyunca kültürdeki hücre sayıları, optik yoğunlukları ve klorofil pigment derişimi belirlendi. Sonuçlar her iki fitoplankton türü için kontrol gruplarıyla karşılaştırıldı. Isochrysis galbana türünde en düşük IC50 değeri 0,81 mg/L ile bakır (II) oksit uygulamasında gözlemlenirken, Tetraselmis sp. ise en düşük IC50 değeri 10,3 mg/L ile çinko oksit uygulamasında gözlemlendi. Isochrysis galbana türünde en yüksek IC50 değeri 1127 mg/L ile oktokrilen uygulamasında gözlemlenirken, Tetraselmis sp.'de ise en yüksek IC50 değeri 3514 mg/L ile sodyum benzoat uygulamasında gözlemlendi. Bu tez çalışması nanopartiküllerin de yer aldığı kullanımı giderek yaygınlaşmakta olan ve ekosistemin kirletici yükünü artırma potensiyeline sahip kimyasalların fitoplankton üzerine olan etkilerini konu eden ilk çalışmalardan biridir. Bu nedenle kişisel bakım ürünlerinin fitoplankton üzerindeki inhibisyon mekanizmalarını irdeleyen daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardir. Elde edilen verilerin, deniz kirliliğinin önlenmesi ve atık suları sucul ekosistemlere ve özellikle denize deşarj eden ileri atıksu arıtma tesislerinin iyileştirilmesi amacıyla kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Some personal care products are discharged into the environment without being completely eliminated in wastewater treatment plants. Personal care products commonly used in daily life, such as toothpaste, disinfectants, creams, soaps, shampoos, and cosmetic products, are anthropogenic indicators in wastewater. This study aims to investigate the effects of varying concentrations of some personal care products on two marine phytoplankton, Isochrysis galbana and Tetraselmis sp., under laboratory conditions. Phytoplankton cultures were exposed to some personal care products at varying concentrations at 20°C and during a 14-10 hour day-night period. These personal care products; zinc oxide (ZnO), copper (II) oxide (CuO), iron (III) oxide (Fe2O3), titanium dioxide (TiO2), methylparaben (MEP), methylisothiazolinone (MIT), sodium benzoate (SB), triclosan (TCS) , caffeine (CA), benzophenone-4 (BP-4), octocrylene (OC), ethylhexyl metacicinate (OMC). Cell numbers, optical densities and chlorophyll pigment concentrations of the cultures were determined for each group for 96 hours. The results were compared with control groups for both phytoplankton. The lowest IC50 values for Isochrysis galbana Tetraselmis sp. were observed with copper (II) oxide at 0.81 mg/L and zinc oxide at 10.3 mg/L. The highest IC50 value for Isochrysis galbana was observed with octocrylene at 1127 mg/L, while for Tetraselmis sp., it was observed with sodium benzoate at 3514 mg/L. This thesis is one of the first studies on the impacts of chemicals, including nanoparticles on phytoplankton. The use of chemicals is becoming increasingly prevalent with the potential to significantly elevate the pollutant load within ecosystems. Therefore, further research is needed to elucidate the inhibition mechanisms of personal care products on phytoplankton. The data obtained can be used for future evaluation to prevent marine pollution and improve advanced wastewater treatment plants that discharge wastewater into marine systems.