Bahar ve yaz mevsimlerinde görülen çocukluk çağı akut solunum yolları infeksiyonlarında bocavirus dna'sının saptanması
Detection of bocavirus dna of childhood acute respiratory tract infections that seen at spring and summer seasons
  1. Tez No: 224307
  2. Yazar: EMEL ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAMASTI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Moleküler Tıp, Microbiology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Akut solunum yolu infeksiyonları, çocukluk çağında mortalite, morbidite ve hastaneye yatışın en önemli nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu grup hastalarda solunum yolu infeksiyonları daha çok viral kaynaklı olurken, önemli bir kısmında sebep belirlenememektedir.Human Bocavirus (HBoV), ilk kez 2005 yılında İsveç'te alt solunum yolu infeksiyonu gözlenen çocukların klinik örneklerinden izole edilmiştir. HBoV'nun tüm genomunun filogenetik analizleri sonucunda, virusun Parvoviridae ailesinde bulunan Bocavirus cinsindeki canine minute virus ve bovine parvovirus ile yakın ilişkili olduğu gözlenmiştir. Yakın zamana kadar bu virusun solunum yolu infeksiyonlarındaki rolü bilinmiyordu. Fakat, son zamanlardaki calışmalarla bu virusun özellikle 5 yaş altı çocukların akut solunum yolu infeksiyonlarında etken olduğu gösterilmiştir..Mart 2007- Ağustos 2007 tarihleri arasında yürüttüğümüz çalışmamızda, hastanemizin çocuk ve çocuk acil polikliniğinde akut solunum yolu infeksiyonu tanısı konulan 15 yaş altı 119'u erkek, 84' ü kız toplam 203 hastanın boğaz sürüntü örneği alınarak incelenmiştir. Eküvyonla alınan örnekler taşıma sıvısına aktarılarak kısa sürede buz üzerinde laboratuvara getirilmiştir. Vortekslenen örnekler çalışılıncaya kadar -70°C' de bekletilmiştir.HBoV DNA'sı, kapsid olmayan protein 1 genini (NP1) hedefleyen primer dizilerinin kullanıldığı PCR yöntemi ile araştırılmıştır.Sonuç olarak, 203 örnekten 11'inde (% 5.4) HBoV pozitif olarak saptanmıştır. HBoV pozitif hastaların yaş ortalaması 3 (1-10) olup bunların %72.6' sı 5 yaş altıdır.HBoV pozitif 11 hastanın aylara göre dağılımı ise şöyledir: Mart 1, Nisan 5, Mayıs 2, Haziran 2, Temmuz 1 . Ağustos ayında pozitifliğe rastlanmamıştır.HBoV DNA'sı tespit edilen hastaların 1'inde birden fazla virus açısından (HBoV ve adenovirus) pozitiflik elde edilmiş ve koinfeksiyon varlığı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Acute respiratory tract infections are a leading cause of hospitalization, illness, and death in infants and young children. Some of the most important viral agents for this group of patients. However, in a substantial proportion of children with respiratory tract diseases, no pathogen could be identified.Human Bocavirus (HBoV) was firstly isolated from clinical samples of children with lower respiratory tract infections in Sweden in 2005. Phylogenetic analyses of the complete genome of HBoV showed that the virus is most closely related to canine minute virus and bovine parvovirus which are members of the genus Bocavirus family Parvoviridae. Recently the role of HBoV in respiratory tract illness was unknown however with recent studies it was demonstrated that this virus is a cause of acute lower respiratory tract infections especially in children younger than five years.In our study, performed between March and August 2007, we analyzed throat swabs of 119 boys and 84 girls, totally 203 children younger than 15 years of age with clinical diagnosis of acute respiratory tract infection, having been admitted to general pediatrics and emergency pediatrics polyclinics of our Hospital. Samples in special transport medium were carried on ice during transport. Samples that were vortexed were kept at -70°C.A PCR detection method was devised that targeted the noncapsid protein-1 (NP-1) gene.Consequently, the HBoV was found positive in 11(5.4 %) out of 203 samples. The average age of children who have the HBoV positive was 3(1-10) and 72.6 % of them were under 5.The distribution of the 11 patients who have the HBoV positive was as follows: March 1, April 5, May 2, June 2, July1, and August 0.In one of the patients who has the HBoV DNA, more than one virus were found positive (HBoV and adenovirus) and a coinfection was considered.