İlkokul çocuklarında kan kurşun düzeyi ve risk faktörleri ve subjektif okul başarı durumu ilişkisi
Blood lead levels and risk factors in primary school children and the correlation between subjective school achivement and blood lead levels
- Tez No: 224310
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KAYPMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmamızda İstanbul Fatih İlçesindeki bir resmi ilköğretim okulunda 3, 4 ve 5. sınıflarda okuyan çocuklarda kan kurşun düzeylerini, ilişkili risk faktörlerini ve bunların çocukların sübjektif okul başarısı ile ilişkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir.Çalışmanın evrenini 342 çocuk oluşturmaktadır. İlk aşamada tüm öğrencilere anket formları verilerek aileleri tarafından formların doldurulması sağlandı. Ailelerden gelen geri bildirimde, 115 aile çocuklarının çalışmaya katılmasına izin vermediklerini; 227 aile ise çocuklarının çalışmaya katılmasını uygun gördüklerini bildirdiler.227 çocuk içinden 55 vaka (okul başarısı en düşük) ve 55 kontrol (okul başarısı en yüksek) şeklinde 110 çocuk belirlendi. Kan kurşun düzey ölçümleri uluslararası geçerliliği, akreditesi olan bir laboratuarda Atomik Absorbsiyon Spektrometre yöntemiyle (AAS) yapıldı. Araştırmanın istatistiksel analizleri SPSS paket programda yapıldı, verilerin karşılaştırılmasında ki-kare, student's t test, lineer ve logistik regresyon ileri analiz yöntemleri kullanıldı.Türkiye'de aynı yaş gruplarında yapılan diğer çalışmalarla kıyasladığımızda bizim çalışmamızda çocuklardaki ortalama kan kurşun seviyesi (ort:1.50 mg/dl, ss:0.73) oldukca düşük bulunmuştur. Çocuğun sübjektif okul başarı skoru, hayat-sosyal bilgisi ve aritmetik ders skoru kan kurşun düzeyleriyle negatif bir korelasyon göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to observe risk factors that effect the blood lead levels and the find out the correlation between blood lead levels and subjective school achivement in primary school chidren in 3., 4., and 5. class in the district of fatih, Istanbul. The population consisted of 342 children. In a first step, all the questionaires delivered to families, as a result; 115 family did not agree to participate to the study; 227 family allowed children to participate.Out of 227, a total of 110 children which are 55 case (highest school achivement score) and 55 control (lowest school achivement score) were included in this study. Blood lead levels were measured with Atomic Absorbtion Spectrometre (AAS) method in a standardized, acredited laboratory. Statistical analysis were done with SPSS package programme and chi-square, student't t test, lineer and logistic regression were used.When we compare with other studies done in Turkey, our blood lead levels in primary school children have been found very low (Mean:1.5 mg/dl, SD:0.73).There was a negative correlation between blood lead levels and subjectine school achivement, social sciences and maths scores.