Sağlık hizmetlerinde iş yükünün hasta güvenliği üzerindeki etkisi: Fatih bölgesi üzerinde bir araştırma
Workload in health services effect of safety of patients: A research on Fatih region
- Tez No: 569722
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SUNDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İş yükü olgusu çalışanlara üstlenmeleri gerektikleri sorumluluktan çok daha fazla iş oluşturma durumunda meydana gelmektedir. Fazla olan iş yükü çalışanın işine karşı olan sorumluluğunu olumsuz açıdan etkilemektedir. Özellikle çalışanların iş yükünün yüksek seviyelerde olması çalışanın performansı, motivasyonu dolayısıyla da kurumun kaliteli hizmeti üzerinde negatif bir etkiye sebep olacaktır. Kaliteli ve doğru bir sağlık hizmetinin verilmesi, doğru hasta bakımı ve kaliteli hasta güvenliğine bağlıdır. Güvenli ve kaliteli hasta bakımının devam ettirilebilmesi için doğru ve yeterli düzeyde sağlık çalışanı istihdamının sağlanması ve çalışanların iş yükünün düşürülmesi gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı da İstanbul İli Fatih bölgesi sınırları içinde faaliyet gösteren kamu hastanelerinde iş yükünün, hasta güvenliği üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Araştırma sonucunda hemşirelerin iş yükü hasta güvenliğini negatif bir şekilde etkilediği bulunmuştur. Hemşirelerin iş yükü arttıkça hasta güvenliği azalma eğilimi göstermektedir. Araştırma sonuçları kapsamında sağlık çalışanlarının belirtecekleri hata nedenleri ve genel öneriler dikkate alınarak iş yükünün düşürülmesine uygun olacak düzenleyici uygulamaların arttırılması, sağlık çalışanlarının bakım sundukları hasta sayısının paylaşılmasının dengeli olması, hasta gereksinimlerinin dikkate alınması ve hasta-çalışan oranının yeniden yapılandırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of workload occurs in the case of creating more jobs than the responsibility they should undertake. The excess workload adversely affects the employee's responsibility to his work. Especially the high level of work load of the employees will have a negative effect on the performance and motivation of the employee and the quality service of the institution. Providing a quality and correct health service depends on proper patient care and quality patient safety. In order to maintain safe and high quality patient care, it is necessary to ensure the right and adequate employment of health workers and reduce the workload of the employees. The aim of this study is to determine the effect of work load on patient safety in public hospitals operating in the Fatih region of Istanbul. As a result of the study, it was found that nurses' workload negatively affected patient safety. As the workload of nurses increases, patient safety tends to decrease. Within the scope of the research results, it may be suggested to increase the regulatory practices that are appropriate to reduce the workload by taking into account the reasons of error and general recommendations of health workers, to share the number of patients that the health workers provide care, to take into account the patient needs and to restructure the patient-employee ratio.