Kekliklerde uçmanın engellenmesi üzerine çalışmalar
Investigations on flight restraint in partridges
- Tez No: 224325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kuşlarda uçuşu engellemek için kullanılan yöntemlerin bir ya da birkaç dezavantajı bulunmaktadır. Uygulanan yöntemle elde edilen sonuçların geçici olması, hayvanda fiziksel ve görsel kusurlar bırakması ya da hayatını sürdürmek için gerekli temel ihtiyaçlarını ve üreme gibi faaliyetlerini kısıtlamış olması gibi benzer sonuçları sayabiliriz.Bu çalışmada kuşların alt kol kaslarından, görevleri carpal eklemi germek olan m. extensor carpi radialis'in ve m. extensor carpi ulnaris'in insersio yerlerinden tenektomileri ve güçlü extensiyon-flexion hareket kabiliyetine sahip articulatio cubiti'nin kapsulektomisinin kınalı kekliklerde (Alectoris chukar) uçuşun sınırlandırılmasındaki yeterlilikleri, yöntemlerin ayrı ve beraber uygulanması ile uçma yeteneği kaybı karşılaştırmalı olarak araştırıldı.Cinsiyet farkı gözetmeksizin bir yaşını tamamlamış uçuş kusuru bulunmayan 30 kınalı keklikten (Alectoris chukar) 10'arlı üç grup oluşturuldu. Birinci grupta, tek taraflı m. extensor carpi radialis'in ve m. extensor carpi ulnaris'in insersiyo yerinden tenektomileri yapıldı. İkinci grupta tek taraflı art. cubiti'nin kapsuletomisi yapıldı. Üçüncü grupta tenektomi ve kapsulektomi beraber uygulandı. Ameliyattan sonra 28. günde gruplarda uçuş kontrolleri yapıldı. Bu kontroller 15'er günlük periyotlarla 5 kez tekrarlanarak zamanla iyileşmenin uçuş kabiliyetini kazanma üzerine etkileri araştırıldı.Çalışma sonunda her iki yöntemin de kınalı kekliklerde fizyolojik bir kusur oluşturmadan uçuş kabiliyetlerini sınırladığı yapılan yatay lokomotor performans testlerinde görüldü. Fakat yatay lokomotor performans testleri kapsulektomi yönteminin tenektomi yöntemine göre uçuşu sınırlamada daha başarılı olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Contemporary techniques commonly used to deflight birds have one or more disadvantages. The results can be temporary, result in physiologic and esthetic malformations, or limit the basic needs and reproduction functions to accomadate daily life.This study aimed comparatively at revealing the degree of deflight effects of the tenectomies of the radial and ulnar extensor carpi muscles at their insertios both extensing the carpal joint and capsulectomy of the cubiti joint possessing strong extention-flexion movements in chukars (Alectoris chukar) either seperately or in combination on flight limitation.A number of 30 mature chukars having no appearent flight faults, regardles of sex, were equally divided into three groups. The first group was applied unilateral tenectomy of the radial and ulnar carpal extensor muscles at their insertios.The second group underwent unilateral capsulectomy of the cubiti joint. Both the unilateral tenectomy and capsulectomy were applied to the third group. Fligth control was done in all the birds from all the groups on the 28th day after the surgery. These controls were done 5 times with 15 days of interwals to evaluate timely effects of the healing on flight.Consequently, locomotor performans tests done showed that both techniques limited the flight in chukars without any physiological defects. These tests also revealed that capsulectomy technique was more succesful in flight limitation than tenectomy technique.