Travmatik beyin yaralanmasında sodyum hyaluronatın gliozis,enflamasyon ve ödem üzerine etkileri
Effects of sodium hyaluronate on gliosis,inflammation and edema in traumatic brain injuries
- Tez No: 224340
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Gliozisin santral sinir sistemi yaralanmalarında nöronal iyilesmeyi inhibe ettigi bugün net olarak anlasılmıstır. Ancak azaltılması ya da önlenmesine yönelik bir çok çalısma yapılmıs olmasına ragmen henüz basarılı tedavi stratejileri belirlenememistir. Bu çalısma, travmatik beyin yaralanmasında sodyum hyaluronatın (NaHA) gliozis, enflamasyon, ödem üzerine etkilerini arastırmak ve gliozisi önlemek amacıyla yapılmıstır. Materyal Metod: Çalısmada toplam 32 sıçan kullanıldı. Deneyde sıçanlar öncelikle süre olarak erken ve geç olarak ikiye ayrıldılar. Daha sonra bu iki grup kendi içerisinde NaHA ve kontrol grubu olmak üzere ayrıldı. Her biri 8 sıçandan olusan dört grup olusturuldu. Tüm deneklere sag koronal sütür önünde olmak üzere drillenerek kraniektomi yapıldı. Sag frontal lobdan 3 mm³' lük beyin dokusu eksize edildi. Olusan loja NaHA, ya da % 0,9'luk serum fizyolojik uygulandı. Erken gruba 24. saatte, geç gruba ise 1 ay sonra ötanazi uygulandı. Her bir denegin beyin dokusunda myeloperoksidaz (MPO) aktivitesi, beyin su içerigi ve beyin elektrolit tayini, histopatolojik incelemeler yapıldı. Bulgular: NaHA grubunda kontrol grubuna göre erken ve geç dönemde düsük MPO aktivitesi belirlendi. NaHA grubunda kontrol grubuna göre geç dönemde astrosit sayısının daha az oldugu tespit edildi. NaHA grubunda kontrole göre gliozis kalınlıgının daha az oldugu görüldü. Sonuç: NaHA travmatik beyin yaralanmalarından sonra ya da cerrahi girisim sonrası enflamasyonu ve gliozisi azaltıcı etkilerinden tedavi ajanı olarak faydalanılabilir bir biyomateryaldir. Ancak bu materyalle ilgili bu konuda daha kapsamlı çalısmalara ihtiyaç vardır. Anahtar Kelimeler : Sodyum hyaluronat, Gliozis, Travmatik Beyin Yaralanması
Özet (Çeviri)
Aim: Today it is proven that gliosis inhibits neuronal improvement in CNS. Although there are a lot of studies about how to decrease and inhibit gliosis , a successful treatment strategies could not be determined yet. This study was performed to assess the effects of sodium hyaluronate on gliosis inflammation and edema. Materials and Methods: 32 rats were used totally. They were divided into 2 groups in terms of time periods as early and late . Those were separated as NaHA and control group too. 4 groups were formed each containing 8 rats. All rats were craniectomied in front of coronal suture at right. 3 mm³ brain tissue was excised from right frontal lobe.The rats were injected NaHA or %0.9 serum physiologic in brain cavity. Early group were euthanasied after 24 hours and late group were euthanasied after 1 months . MPO activity, brain water contents , brain ion contents and histopathology were investigated in every brain tissue. Results: Comparing control group , low MPO activity was observed for NaHA group in early and late period .It is determined that the number of astrocyts in NaHA group were fewer than in control group in late time period. Also, the thickness of gliosis in NaHA group was less than control group. Conclusion: NaHA is a beneficial biomaterial to use after traumatic brain injuries and operations because of the reducing effects on gliosis and inflammation. However, the more extended studies are needed about this biomaterial. Key Words : Sodium Hyaluronate, Gliosis, Traumatic Brain Injuries