Tip 2 diyabetli hastaların serum visfatin seviyeleri ve karotis intima media kalınlıkları ölçümü
Association of visfatin levels and carotid artery intima-media thicness in the patients whith diabetes mellitus
- Tez No: 224348
- Danışmanlar: DOÇ. KENAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Visfatin insülin benzeri etkilerle serum glukoz düzeylerini düşüren yeni bir adipositokindir. Diyabetiklerde serum seviyelerinin yüksek bulunuşu visfatinin diyabetin patogenezinde rol oynayabileceği düşüncesini ortaya çıkarmıştır. Çalışmamızda iyi ve kötü kontrollü tip 2 diyabetli hastalarda serum visfatin seviyeleri ve karotis intima media kalınlıklarına bakarak visfatinin diyabetin evrelerindeki davranışını görmeyi amaçladık. Tip 2 diyabetik hastalar, kalp-damar hastalıkları açısından normal populasyondan daha yüksek riske sahiptir. Karotis İntima-Media Kalınlığı (KİMK) kardiyovasküler olay gelişimininin göstergesidir. Çalışmamıza 53 tip 2 diyabetli ve 22 kontrol grubu olmak üzere 75 katılımcı dahil edildi. Tip 2 diyabetliler de 36 `sı kötü kontrollü ve 17'si iyi kontrollü olmak üzere iki alt gruba ayrıldı. Tüm grubun KİMK' lerine bakılarak serum visfatin seviyeleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Visfatin is a newly identified adipocyte-derived cytokine that has insulinomimetic action that may lower plasma glucose levels. In several studies plasma levels of visfatin were found to be higher in diabetic patients, which suggests that it may have pathophysiological role in diabetes mellitus. In our study we aimed to evaluate the effect of visfatin on well and bad controlled type 2 diabetic patients and atherosclerosis by looking at plasma visfatin levels and carotid artery intima-media thickness. Patients with type 2 diabetes mellitus have higher risk for cardiovascular diseases than the normal population. Carotid artery intima-media thickness is an indicator of cardiovascular disease. 53 patients with type 2 diabetes mellitus and 22 healthy subjects as control group were enrolled in our study. Type 2 diabetic patients were divided into two subgroups; 36 (of them) as poorly controlled group and 17 (of them) as well controlled group. Plasma levels of visfatin and carotid artery intima-media thickness assessment was performed in both diabetic patients and healthy subjects.