Total diz artroplastisi erken dönem sonuçlarımız
Early results of our total knee arthroplasty
- Tez No: 224349
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CAN SOLAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Primer osteoartrit ve romatoid artrit nedeniyle ileri dönem gonartrozlularda erken dönem takiplerini sağladığımız hareketli taşıyıcı (mobile bearing) primer total diz protezli hastaların başarı durumunu belirlemeye çalıştık. GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Nisan 2003-Haziran 2007 tarihleri arasında 35 hastanın 39 dizine ?Tri CCC? primer total diz artroplastisi uygulanmıştır. Bunlardan takip süresi uygun ve yeterli kontrolü yapılmış olan 2'si bilateral, 23'ü tek olmak üzere toplam 27 dizin takip sonuçları prospektif olarak değerlendirilmiştir. 22 hastada primer osteoartrit, 2 hastada romatoid artrit, 1 hastada septik artrit sekeline bağlı osteoartrit vardı. 25 hastanın 27 dizi ortalama 32.19 ay (9-51 ay) takip edilmiştir. Hastalar, Diz Cemiyetinin klinik ve radyolojik kriterlerine göre değerlendirilmiştir Ameliyat öncesi diz skoru ortalama 29.04 (1-46) olarak bulunmuştur. Son kontrollerimizde tespit ettiğimiz ortalama diz skoru ise ortalama 86.96 (64-97) olarak bulunmuştur. Bu değerlendirme sonucunda, 18 dizde (%59.26) mükemmel, 8 dizde (%29.62) iyi, 1 dizde (%3.7) orta sonuç elde edilmiştir. Ameliyat öncesi fonksiyonel skor ortalama 33.15 (20-60) olarak bulunmuştur. Ameliyat sonrası son kontrollerimizde tespit ettiğimiz ortalama fonksiyonel skor ise 82.59 (60-100) olarak tespit edilmiştir. Ameliyat sonrası dönemde 11 dizde (% 40.74) mükemmel, 15 dizde (% 55.56) iyi, 1 dizde (%3.70) orta sonuç sağlanmıştır. Literatür bilgileri ile karşılaştırıldığında mobile bearing arka çapraz bağı korumayan ?Tri CCC? sistemi tatmin edici klinik ve radyolojik sonuçlarla kısa dönemde başarılı bulunmuştur. Anahtar Kelimeler :diz artrozu, hareketli taşıyıcı, fonksiyonel sonuç, total diz artroplastisi, kısa dönem
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the level of success in short-term at the patients who had long term knee arthrosis due to primary osteoarthritis and rheumatoid arthritis and who treated with mobile bearing primary total knee arthroplasty. Between April 2003 and June 2007 Tri CCC total knee arthroplasty was applied to 39 knees of the 35 patients in the Department of Orthopaedics and Traumatology of Gulhane Military Medical Academy Haydarpasa Training Hospital. Two bilateral and 23 single, as a total of 27 knees with appropriate and qualified follow-up results were evaluated prospectively. There were 22 patients with primary osteoarthritis, 2 with rheumatoid arthritis,1 with osteoarthritis caused by septic arthritis. The mean follow-up of 27 knees of 25 patients was 32.19 months (range, 9-51 months). Patients were evaluated according to clinical and radiographic rating system of the Knee Society. The average preoperative knee score was 29.04 (range 1-46) and 86.96 (range 64-97) postoperatively. The results were excellent in 18 knees (66.66%), good in 8 knees (29.62%) and fair in 1 knee (3.70%) . The average preoperative functional score was 33.15 (range 20-60) and 82.59 (60-100) postoperatively. The results were excellent in 11 knees (40.74%), good in 15 knees (55.56%), fair in 1 knee (3.70%) with this evaluation. When compared with literature; PCL sacrificing mobile bearing Tri CCC total knee arthroplasty system was found to yield successful clinical and radiologic results during the short term follow-up. Key Words : knee arthrosis, mobile bearing, functional result, total knee arthroplasty, short term results