Rat deneysel kriptorşidizm modelinde beta-HCG tedavisinin testiste neden olduğu makroskopik ve histopatolojik değişikliklerin incelenmesi
Evaluation of the macroscopic and histopathologic changes caused by beta-HCG treatment in the testis in rat experimental cryptorchidism model
  1. Tez No: 224369
  2. Yazar: ÖMER YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLKER AKYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Kriptorsidizm, erkeklerde en sık görülen gelisimsel anomalidir. İnfertilite ve karsinogenez ile yakın iliskili olup, 1 yasından önce tedavi edilmesi önerilmektedir. Hormonal tedavinin basarısının cerrahi tedaviye oranla düsük olması ve yapılan farklı çalısmalarda testisin histolojik yapısı üzerine çeliskili sonuçların bildirilmesi, hormonal tedavinin sorgulanmasına neden olmustur. Çalısmamızda, 22 günlük toplam 60 adet saglıklı erkek Sprague Dawley cinsi rat, Sham operasyonu, deneysel kriptorsidizm ve deneysel kriptorsidizm+hormon tedavisi gruplarını olusturacak sekilde, esit sayıda rat içeren üç ana gruba, her grup da kendi içinde erken ve geç dönem orsiektomi gruplarına ayrıldı. Erken ve geç dönem orsiektomiler sırasıyla deneysel kriptorsidizm olusturulduktan sonraki 8. ve 30. günde yapıldı. Hormon tedavisi grubundaki ratlara postoperatif ilk günden itibaren 7 gün boyunca, subkütan 50 IU/kg/gün dozunda Beta-hCG uygulandı. Kriptorsidizmin ve Beta- hCG'nin etkileri ve bu etkilerin zaman içindeki degisimleri testis agırlıgı, fertilite indeksi ve apoptozis indeksi parametreleri kullanılarak degerlendirildi. Çalısmanın sonucunda; sham grubunda, zaman içinde testis agırlıgı arttı, apoptozis indeksi azaldı, fertilite indeksi artıs gösterdi. Deneysel kriptorsidizm grubunda testis agırlıgı, sham grubuna oranla daha az gelisim gösterdi. Apoptozis indeksi tüm gruplar içinde en yüksek bu grupta saptandı ve zaman içinde azaldı. Fertilite indeksi sham grubundan düsük bulundu. Hormonal tedavi uygulanan grupta testis agırlıgı, kriptorsidizm grubuna benzer sekilde, sham grubuna oranla daha düsük gelisim gösterdi. Bu grubun apoptozis indeksi erken ve geç dönemde sham grubundan yüksekti ve zaman içinde düsme egilimi gösterdi. Apoptozis indeksi erken dönemde kriptorsidizm grubuyla benzerken, geç dönemde kriptorsidizm grubundan düsük saptandı. Fertilite indeksi kriptorsidizm grubundakine benzer sekilde erken ve geç dönemde sham grubundan daha düsüktü. Çalısmamızın sonucunda, deneysel kriptorsidizm modelinde gerçeklesmesi beklenen makroskopik ve histopatolojik olumsuz etkiler gözlendi. Hormon tedavisinin deneysel kriptorsidizme göre anlamlı ek bir olumsuz etkisi saptanmadı. Anahtar Kelimeler : Kriptorsidizm, -hCG, apoptozis, fertilite.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the macroscopic and histopathologic changes caused by beta-hCG treatment in the testis in rat experimental cryptorchidism model. Cryptorchidism is the most frequent developmental anomaly among males. It has close relationships with infertility and carcinogenesis, and must be treated before 1 year of age. Hormonal treatment of cryptorchidism has been questioned because of its lower success rate than surgical treatment, and the conflicting reports on its effects on testis histology. In our study, 60 22 dayold Sprague-Dawley rats were distributed into 3 main groups, which were Sham-operated (SO), experimental cryptorchidism (EC), and hormone treated EC groups (HT), which were further divided into early and late orchidectomy groups each. Early and late orchidectomies were performed on 8th and 30th day respectively after experimental cryptorchidism was carried out. The rats in hormone treatment group received SC injections of 50 IU/kg -hCG daily for 7 days following the first operation. The effects of cryptorchidism itself and -hCG were evaluated using the parameters of testis weight, fertility index (FI) and apoptosis index (AI). As for the results; in SO group, testis weight increased, apoptosis index decreased, fertility index increased as a function of time. In EC group, testis weight increased less than SO group. AI was highest among all groups, and it decreased with time. FI was lower than SO group. In HT group, testis weight increased less than SO group, as in EC group. AI in HT group was higher than SO, and it decreased with time. AI in HT group was similar to, and lower than SO group in early and late periods respectively. FI in HT group was lower than SO group in early and late periods, as in EC group. To conclude, the expected macroscopic and histopathologic negative effects of experimental cryptorchidism were observed at the end of our study. No significant additional negative effects of hormone treatment was observed as compared with experimental cryptorchidism itself. Keywords : Cryptorchidism, -hCG, apoptosis, fertility