Karaciğer kitle lezyonlarının ayırıcı tanısında difüzyon ağırlıklı MR görüntülemenin etkinliği
The value of the diffusion-weighted MR imaging for differantiation of the focal hepatic lesions
  1. Tez No: 224370
  2. Yazar: İBRAHİM KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TANER ÜÇÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Karaciger kitlelerinin karakterizasyonunda ve benign-malign ayrımmın yapılmasmda difüzyon agırhkh MR gömntüleme ile ADC degerlerinin ölciJImesi ve tanıya katkısmm ara§tınlması amacıyla yapılmıs.tır. Karaciger kitlesi saptanan 109 olguya, ek olarak difüzyon agırhkh MR sekansı uygulandı. Aksiyal planda, single shot eko- planar spin eko sekansı ile her 3 yönde (x, y, z), 2 farkh b degerinde (b=500 ve b=800 mm2/sn ) difüzyon duyarh gradiyentler uygulanarak difüzyon agırhkh görüntüler ve ADC haritalan elde edildi. Ortalama ADC degerleri benign, malign ve kontrol grubunda istatistiksel olarak tek yönlü ANOVA testi ile karsjlas.tınldı.109 olgudaki karaciger kitlelerinin ortalama ADC ölciJmleri yapıldı. Benign lezyonlarm ortalama ADC degeri b=500 mm2/sn igin 2.26 x10“3 ± 0.68 mm2/sn, b=800 mm2/sn igin ortalama ADC degeri 2.16 x10”3 ± 0.66 mm2/sn olarak hesaplandı. Malign lezyonlarm ortalama ADC degeri ADC b=500 mm2/sn igin 0.88 x10“3 ± 0.13 mm2/sn, b=800 mm2/sn igin ADC ölgumlerinin ortalama degeri 0.93 x 10”3 ± 0.14 mm2/sn olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the value of diffusion weighted MRI in differentiating benign and malignant liver masses by comparing their ADC?s. 109 patients who had liver masses more than 1 cm in diameter detected by routine upper abdominal MRI, were examined with diffusion weighted MRI additionally. Two different diffusion gradients (b values were b=500 and b=800 mm²/sec) were applied in three different directions (x, y, z) using single shot echo-planar SE with 1,5 T MR imager. Diffusion weighted images and ADC maps of 109 patients were obtained. Mean ADC values of benign, malignant and control group hepatic lesions were measured and compared statistically by one way ANOVA. The number of benign and malignant masses were 50 and 32 respectively. The ADC values of hidatid cysts and simple cysts were the highest among all liver masses. The mean ADC values of benign liver masses for b=500 mm²/sec were 2.26 x10“³ ± 0.68 mm²/sec, for b=800 mm²/sec mean ADC value 2.16 x10”³ ± 0.66 mm²/sec. The mean ADC values of malignant liver masses for b=500 mm²/sn were 0.88 x10“³ ± 0.13 mm²/sec, for b=800 mm²/sec were 0.93 x 10”³ ± 0.14 mm²/sec.