Değişik tipte idrar kaçırma yakınmaları olan kadın hastalarda intravaginal elektirk stimülasyonunun etkinlik ve güvenilirliğinin araştırılması
Efficiency and safety of transvaginal electrical (TES) stimulation in treating urinary incontinence
  1. Tez No: 224401
  2. Yazar: MURAT ATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Değişik Tipte İdrar Kaçırma Yakınmaları Olan Kadın Hastalarda İntravaginal Elektrik Stimülasyonunun Etkinlik Ve Güvenilirliğinin AraştırılmasıAmaç:Stres üriner inkontinans ve mikst üriner inkontinansı olan kadın hastalarda intravaginal elektrik stimülasyonun etkinlik ve güvenilirliğini belirlemek.Gereç ve Yöntem:Bu prospektif klinik çalışmaya 18 kadın hasta (10 stres, 8 mikst üriner inkontinanslı) dâhil edildi. Hastalara cihazı nasıl uygulayacakları ilk önce kliniğimizde öğretildikten sonra tedavilerini 12 hafta boyunca haftada 3 gün olmak üzere 20'şer dakikalık seanslar halinde evlerinde kendileri uyguladılar. Çalışma öncesi üriner US, idrar tetkiki, mesane günlüğü, International Impact Questionare (IIQ), Urinary Distress Inventory (UDI), Female sexual Function Index (FSFI) ve ürodinamik testler ile değerlendirilen hastalara çalışma sonrası da yine mesane günlüğü, International Impact Questionare (IIQ), Urinary Distress Inventory (UDI), Female sexual Function Index (FSFI) ve ürodinamik testler uygulandı.Sonuçlar:Hastaların ortalama yaşı stres inkontinans grubunda 51,8 iken mikst inkontinans gru-bunda 53,3 bulundu. Her iki grup arasında doğum, abortus ve geçirilmiş operasyon açısından anlamlı farklılık bulunmadı. Tedavi sonrası her iki grupta da idrar kaçırma sayısı ve şiddetinin anlamlı olarak azaldığı görüldü. Ayrıca IIQ ve UDI skorları anlamı derecede azaldı (P< 0.005). Ürodinamik testler sonucunda ilk idrar hissi, mesane kapasitesi her iki grupta da an-lamlı olarak artış gösterdi (P< 0.005). Yine mikst inkontinans grubundaki inhibisyonsuz kontraksiyon sayısı da anlamlı olarak azaldı (P< 0.005). Stres grubunda 6 hasta (%60) tam kuru iken mikst inkontinans grubunda 3 hasta (% 37,5) tam kuru hale geldi. Kadın cinsel disfonksiyonu tespit edilen 12 hastada tedavi sonrası FSFI parametrelerinden sadece ıslaklık ve tatmin skorlarında anlamlı iyileşme sağlandı (P< 0.005).Tartışma:Intravaginal elektrik stimülasyonu herhangi bir yan etkisi olamayan ve değişik tipteki kadın üriner inkontinansının tedavisinde başarı ile uygulanabilecek bir tedavi yöntemidir.Anahtar kelime:Üriner inkontinans, elektrik stimülasyonu, kadın cinsel disfoksiyonu, konservatif teda-vi
Özet (Çeviri)
AbstractEfficiency and Safety of Transvaginal Electrical Stimulation (TES) in Treating Urinary IncontinenceThe Aim of Study:To determine the efficiency and safety of transvaginal electrical stimulation (TES) in treating urinary incontinencePatients and Methods:In a prospective clinical trial, 18 women (10 with stress urinary incontinence and 10 with mixed urinary incontinence) are included in the study. After the initial treatment in the hospital the patients had their treatment at home 3 times a week with 20-min sessions for 12 weeks. They had urine analyisis,, completed a voiding diary, International Impact Questionare (IIQ), Urinary Distress Inventory (UDI), Female sexual Function Index (FSFI) and had a urodynamic study at the beginning and at the end of the treatment.Results:The mean age of patients in stress and mixed group was 51,8 and 53,3 respectively. There was no signifficant difference between two groups for parity, abortus and surgery. After the treatment there was a significant decrease in number and severity of incontinence for both groups (P< 0.005). And also IIQ and UDI scores were siginificantly low in both groups (P< 0.005). In urodynamics first sensation and maximum bladder capacity were significantly higher in both groups of patients (P< 0.005). Meanwhile the number of uninhibited contractions for mixed group decreased significantly at the end of treatment (P< 0.005). Although 6 patients (%60) in stress group were cured, only 3 patient (% 37,5) in mixed group were cured. The patient who had female sexual dysfunction (12 patients) only lubrication and satisfaction domains were significantly improved.(P< 0.005).Conclusion:IVES is a practical alternative treatment for treating the main forms of female urinary incontinence with no side effects.Keywordsfemale urinary incontinence, electrical stimulation, female sexual dysfunction, conservative treatment