Paratiroid lezyonlarının preoperatif lokalizasyonunda Tc99m Sestamibi çift fazlı paratiroid sintigrafisi ile erken SPECT yönteminin tanısal değeri
Preoperatif localization of parathyroid glands: Diagnostic value of double phase Tc99m Sestamibi protocol enhanced by early SPECT
  1. Tez No: 224402
  2. Yazar: EYLEM BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş: Çalışmamızın amacı Tc99msestamibi çift fazlı paratiroid sintigrafisiyle erken SPECT yönteminin birlikte kullanılmasının paratiroid lezyonlarının preoperatif tanısındaki değerini araştırarak, Tc99mperteknetat / Tc99msestamibi çıkarma sintigrafisi ile kıyaslamaktır.Materyal-Metod: Çalışmaya paratiroid lezyonlarının tanısı amacıyla kliniğimize gönderilen 32 hasta alındı. 20 mCi Tc99msestamibi enjeksiyonu yapıldıktan 10 dakika sonra boyun ve mediastenden 10'ar dakikalık erken planar görüntüler alındı, ardından erken SPECT görüntülemeye geçildi. 2 saat sonra 10 dakikalık geç faz görüntüsü alındı. Hastaya 5 mCi Tc99mperteknetat enjeksiyonu yapılarak tiroid görüntülemesi yapıldı. Ayrıca paratiroid lezyonlarındaki sestamibi tutulum oranı semikantitatif analiz yapılarak değerlendirildi.Bulgular: Cerrahî olarak çıkarılan 34 paratiroid lezyonunun 27'sini çıkarma sintigrafisi, 31'ni çift fazlı Tc99m sestamibi sintigrafisi, 33'nü erken SPECT yöntemi doğru olarak lokalize etmiştir. Çift fazlı Tc99m sestamibi sintigrafisine erken SPECT yöntemi ilâve edildiğinde duyarlılığın %91'den %97'ye ulaştığı görülmüştür. Erken SPECT yönteminin negatif tahmin edici değeri %99 olarak hesaplanmıştır. Paratiroid lezyonlarının %86,6'sında geç fazda belirgin aktivite retansiyonu saptanmıştır.Sonuç: Bu çalışma paratiroid lezyonlarının tanısında çift fazlı Tc99msestamibi paratiroid sintigrafisi ve erken SPECT yöntemi birlikte uygulandığında diğer yöntemlerden daha duyarlı olduğunu göstermiştir. Erken SPECT yönteminin 3 boyutlu görüntüle özelliği sayesinde derin veya ektopik yerleşimli paratiroid anatomik bilgi sağlamıştır. Semikantitatif analizin paratiroid sintigrafinin güvenirliğini arttırdığı düşünülmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the diagnostic value of double-phase Tc99m sestamibi protocol enhanced by early SPECT and compare it with Tc99m pertechnetate / Tc99m sestamibi subtraction scintigraphy.Material and Method: 32 patients with a clinical and laboratory diagnosis of hyperparathyroidism were included in the study. For double-phase examination, 20 mCi Tc99m sestamibi was injected and 10 minutes after injection, early phase images of neck and mediastinum in the anterior view was taken. The late phase imaging of the neck was performed 2 h after injection. Immediately after the first planar image, an early SPECT study was taken. After the injection of 5 mCi of Tc99m pertechnetate, thyroid scan was obtained. Retention of sestamibi activity on parathyroid lesions was evaluated by using semiquantitative analysis.Results: When the early SPECT was added to double phase Tc99m sestamibi scan the sensitivity was raised to 97% from 91%. The negative predictive value was calculated as 99% with early SPECT. In addition, sestamibi retention was determined by 86,6% of parathyroid lesions on delayed phase images.Conclusion: This study demonstrates that double-phase Tc99m sestamibi protocol enhanced by early SPECT is more sensivity than other methods. Our results encourage the use of preoperative early SPECT as the only localizing study to provide accurate 3-dimensional information on deeply seated or ectopic adenomas. In addition, the semiquantitative assessments increase the reliability of the dual-phase 99mTc-sestamibi scintigraphy.