Şişman ve şişman olmayan Tip 2 diyabetik hastalarda Rezistin ve Visfatin'in insülin direnci ile ilişkisinin incelenmesi
The effects of resistin and visfatin on insulin resistance in obese and non obese type 2 diabetic patients
- Tez No: 224403
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL TELCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Epidemiyolojik çalışmalar, obezitenin tip 2 diyabet (T2DM) ile, ortak özelliği insülin direnci olan diğer bozukluklar için bir risk faktörü olduğunu ortaya koymuştur. Başlıca enerji deposu olarak bilinmesinin yanı sıra, son 15 yıl içinde adipoz dokunun adipokinler adı verilen çeşitli önemli proteinleri salgılayan metabolik olarak aktif bir doku olduğu gösterilmiştir. Topluca adipokinler olarak isimlendirilen bu proteinlerden bazıları leptin, adiponektin, rezistin, visfatin ile tümör nekroz faktörü-alfa (TNF-?) ve interlökin-6 (IL-6) gibi sitokinlerdir.Adipositler ve adipoz dokuyu infiltre eden makrofajlardan salınan adipokinlerin sebep olduğu kronik, düşük dereceli inflamatuvar durumun insülin direnci ile T2DM gelişiminde önemli bir etyolojik faktör olduğu düşünülmektedir. Tip 2 diyabet ile dolaşımdaki C-reaktif protein (CRP) gibi inflamasyon belirteçleri arasındaki ilişkinin artmış adipoz dokudan bağımsız bir olgu mu yoksa obezitenin yarattığı bir fenomen mi olduğu yaygın bir tartışma konusudur.Değişik adipokinler ile insülin direnci arasındaki ilişkiyi araştıran insan çalışmaları çelişkili sonuçlar vermiş, bazı araştırmacılar ilişki bulurken diğerleri bulamamıştır.
Özet (Çeviri)
Epidemiological studies have established that obesity, the excessive accumulation of fat, is a risk factor for type 2 diabetes mellitus (T2DM) and other disorders having insulin resistance in common. Besides being the primary energy reserve, during the last 15 years, adipose tissue has been recognized as an active metabolic tissue that secretes multiple metabolically important proteins known as adipokines. These products include leptin, adiponectin, resistin and visfatin, as well as cytokines such as tumor necrosis factor-alpha (TNF-?) and interleukin-6 (IL-6).Adipokines released from adipocytes and adipose tissue-infiltrated macrophages lead to a chronic subinflammatory state that may be regarded as an important aetiological factor in the development of insulin resistance and type 2 diabetes. There is debate whether the association between type 2 diabetes and circulating inflammatory markers such as C-reactive protein (CRP) is independent of adiposity, or a phenomenon of obesity.Human studies have yielded inconsistent results regarding the relation between insulin resistance and different adipokines, some finding no association while others have. Therefore, we determined adiponectin, leptin, TNF-?, IL-6, resistin and visfatin levels and their relation with insulin resistance estimated by homeostasis model assessment (HOMA) in type 2 diabetic patients.