Koroner bypass cerrahisi için endoskopik safen ven çıkarılan hastaların açık safen ven çıkarılan hastalar ile karşılaştırılması
Comparison of patients with endoscopic pure vene removed with patients with open breast vein removed for coronary bypass surgery
  1. Tez No: 643098
  2. Yazar: İSMAİL OTURGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Aterosklerotik koroner arter hastalığı gelişmiş ülkelerde mortalite ve morbiditenin en önemli nedenlerindendir. Koroner arter bypass greft operasyonu (KABG), gelişmiş ülkelerde yapılan en sık majör operasyondur ve tüm dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon, ülkemizde ise yaklaşık 70 bin hastaya yapılmaktadır. En sık kullanılan greftler, safen ven , internal torasik arter ve radial arterdir. Safen ven çıkarılmasından sonra yakın postop dönemde başta şişman, diyabetik ve periferik vasküler hastalığı olan hastalar yüksek riskli hastalarda yaraların iyileşmesi haftalarca sürebilmektedir. Endoskopik safen ven çıkarılması (EVH-endoscopic vein harvesting) erken dönemde yararları ve hasta memnuniyeti açısından en avantajlı cerrahi tekniklerdendir. Ancak uzun dönem sonuçları ile ilgili yeterli veri yoktur. Bazı cerrahlar tarafından safen ven endoteline zarar verdiği ve patensini azaltabileceği gerekçesiyle endoskopik safen çıkarma tekniğine şüpheli bakılmaktadır. Çalışmamızın amacı endoskopik ve açık çıkarılma tekniklerinin erken dönem komplikasyonlar (yara yeri komplikasyonları ve yaşam kalitesi üzerine) ve uzun dönem takipleri sırasında gelişen komplikasyonlar üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Eylül 2015-Mart 2020 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı tarafınca gerçekleştirilmiştir. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde CABG ameliyatı yapılan ve safen veni endoskopik yöntemle çıkartılan 60 hasta ile klasik yöntemle çıkartılmış 60 hasta olmak üzere toplam 120 hastada postoperatif dönemde ağrı düzeylerini, hastaneye tekrar yatış ve enfeksiyon gelişme durumları değerlendirilmiştir. Bu çalışmada sürekli değişkenler ortalama ± standart sapma (SS), kategorik değişkenler ise frekans ve yüzde şeklinde gösterilmiştir. İki grup karşılaştırılması için bağımsız örneklerde t testi ve ki-kare testi kullanılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 15,0 versiyonu ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p0,05). Sonuç: Çalışmamızda, endoskopik safen ven çıkarılmasının estetik açıdan tatmin edici ve daha az invaziv, uzun dönemde komplikasyona neden olmayan standart cerrahi tekniklere üstün bir alternatif yöntem olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: Atherosclerotic cardiovascular disease is one of the most common cause ofmorbidity and mortality in advanced countries.Coronary artery bypass grafting (CABG) is the most common operation in the advanced countries and performed for approximately 1 million patients worldwide, for 70.000 patients in our country every year.The most commonly used grafts are internal thoracic artery ,saphenous vein and radial artery.After the harvesting of saphenous vein, particularly patients with obese, diabetic and peripheral vascular disease ,in the close postoperative period may take weeks to heal wounds in high-risk patients. Endoscopic saphenous vein harvesting (EVH-endoscopic vein harvesting) is one of the most advantageous surgical techniques in terms of early benefits and patient satisfaction.However, there is insufficient data regarding long-term follow up. Some surgeons think that EVH causeendothelial injury and may reduce the patency rates of conduit. The purpose of our study is to investigate the effect of endoscopic and open harvesting techniques on early complications (on wound complications and quality of life) and complications during long-term follow-up. Materials and Methods: The study was carried out between September 2015-March 2020 by Ankara University Faculty of Medicine, Department of Cardiovascular Surgery. In the postoperative period, pain levels, re-hospitalization and infection development were evaluated in 120 patients who underwent CABG surgery in the Ankara University Faculty of Medicine including 60 patients harvested the saphenous vein by endoscopic method, and 60 patients that were harvested by the classical method. In this study, continuous variables are shown as mean ± standard deviation (SD), and categorical variables as frequency and percentage.For independent samples, t test and chi-squared test were used to compare the two groups. Statistical analyses were evaluated with SPSS 15.0 version. Statistical significance level was accepted as p 0.05). Conclusion:In our study,. EVH may provide a less invasive, cosmeticallysatisfying superior alternative to standard surgical methods without complication in long term.