Kronik ürtiker ve anjioödemli çocuklarda otolog serum deri testinin değeri
Value of autologous serum skin test in children with chronic urticaria and angioedema
  1. Tez No: 224419
  2. Yazar: GÜRKAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çocuklarda kronik ürtikerli olguların yarısından fazlasında herhangi bir neden bulunamamıştır. Kronik idiyopatik ürtiker adı verilen bu olguların %30-40'ında mast hücrelerinin ve bazofillerin yüksek afiniteli IgE reseptörünün alfa altbirimine (Fc ? RI ? ) ya da IgE'ye karşı IgG tipi otoantikorlar tespit edilmiş ve bu guruba kronik otoimmün ürtiker adı verilmiştir.Bu çalışmamızda otolog serum deri testinin çocukluk çağı kronik ürtiker tanısındaki yerini ve bu şekilde tanı koyacağımız kronik otoimmün ürtiker olgularının sıklığının gösterilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca KOÜ ile KİÜ olguları arasındaki klinik ve laboratuar farklılıkların karşılaştırılması planlanmıştır.Kronik ürtiker tanısı alan 40 çocuk hastaya (28 kız; ortalama yaş 8,85) OSDT yapılmıştır. Tüm KÜ olgularının klinik (semptom süresi, ürtiker aktivasyon skoru, anjioödem varlığı, tedaviye yanıt) ve laboratuvar (serum IgE düzeyi, tiroid otoantikor ve H.pylori IgG antikor düzeyleri) değerlendirilmiştir.KÜ hastalarının 13 tanesinde (%32,5) etyolojik bir neden saptanmış, 27 tanesinde (%67,5) bir neden bulunamamıştır. KİÜ olgularının %25,9'unda OSDT pozitifliği bulunmuş ve bu oranın literatürde batı ülkelerinde bildirilenden daha düşük olduğu görülmüştür. KOÜ ile KİÜ olguları yaş, cinsiyet, serum IgE düzeyleri, semptom skoru, anjioödem varlığı, tedaviye yanıt, şikayetlerin süresi ile tiroid ve H.pylori antikorlar düzeyleri açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak idiyopatik olarak değerlendirilen grup içinde klinik bulgu vermeyen tiroid otoantikoru ve H.pylori IgG antikor pozitifliği olan olgular bulunmasına karşılık, otoimmün ürtiker grubunda tiroid otoantikor ve H.pylori IgG antikor pozitifliği olan olgu görülmemiştir. Çocuklarda elde ettiğimiz bu sonuçların literatürlerde yer alan erişkin çalışmalarından belirgin derecede farklı olması, otoimmünitenin zaman içinde gelişen bir süreç olduğunu, çocukluk çağından erişkin yaşlara doğru giderken değişik faktörler ile etkileşerek ortaya çıkabildiğini düşündürtmüştür. Bu konuda hastaları uzun süreli takip ederek yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The etiology of chronic urticaria in childhood often remains unrecognized. It has been shown that approximately 30%-40% of children with CU produce functionally active autoantibodies directed against IgE or IgE receptor defined as chronic autoimmune urticaria (COU). Previously few studies defining the clinical and laboratory features of children with chronic idiopathic urticaria were performed.Our purpose was to determine the prevalance COU and clinical differences between children with COU and those with other causes of CU including chronic idiopathic urticaria (CIU).Forhty children with CU (28 female; median age, 8,85 years) were evaluated by means of autologous serum skin test. Clinical (duration of symptoms, urticaria activity scores, presence of angioedema) and laboratory (serum IgE levels, antithyroid and H.pylori IgG antibodies) data collected to evaluate their possible role as predictors of COU.A cause of CU was identified in 13 children (32.5%), whereas 27 (67,5%) remained idiopathic. Positive ASST was seen in 25,9% of patients with CIU which is less than reports from Western literature. No significant differences were observed between children with COU and CIU in mean serum IgE levels, urticaria activity scores, duration of symptoms, incidence of angioedema and prevalance of thyroid autoantibodies and H.pylori IgG antibodies. In the present study we found a higher prevalance of thyroid autoimmunity and H.pylori IgG positivity in patients with chronic idiopathic urticaria. There were no patients with thyroid and H.pylori antibody positivity in the autoimmune group. The likelihood of having an autoimmune disease increases with age and also autoimmunity which is an evolving process, may be manifested several years after the apperance of chronic urticaria. Long term follow up studies are needed about this subject.