Dalgıçlarda dalış aktivitesi ile biyoempedans değişiklikleri
Bioempedance differences of divers with diving activity
- Tez No: 224437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Marine and Underwater Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deniz ve Sualtı Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Vücutta oluşan dehidratasyon derecesinin dekompresyon hastalığı gelişmesi için hazırlayıcı faktör olduğu, dehidratasyon derecesi arttıkça dekompresyon hastalığı şiddetinin de arttığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. dehidratasyonun, dekompresyon hastalığı gelişiminde önemli bir etken olduğu göz önünde bulundurularak planlanan bu çalışmada, dalışlarda dehidratasyon gelişip gelişmediği ve dehidratasyon gelişiyorsa bu sıvı kaybının miktarının belirlenmesi ve oluşabilecek sıvı kaybının kaynağının tespit edilmesi amaçlanmıştır. vücut kompozisyonlarının belirlenmesi amacıyla dalışlarda dalış aktivitesine bağlı biyoempedans değişiklikleri multifrekanslı biyoempedans ölçümleri ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Previous studies have reported that level of dehydration developed in the body comprises a predisposing factor for the development of decompression sickness, and the severity of decompression sickness increases with the level of dehydration. Considering dehydration as a significant factor for the development of decompression sickness, the present study was designed to assess the level of dehydration that would possibly develop during dives and to find out the origin of the lost fluid. for the purpose of calculating body composition, cahanges in bioimpedance in relation to diving activity were addressed by multifrequency bioimpedance analysis.