Scuba dalışı yapan amatör sporcuların bu faaliyetlere katılmaya teşvik eden motivasyonel faktörlerin belirlenmesi
The amateur athletes who do scuba diving, this determines of the motivational consediration of what makes them encourage this activity
- Tez No: 412647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada boş zaman etkinliği olarak scuba tipi dalışı seçen bireyleri bu aktiviteye teşvik eden motive edici sebeplerin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de boş zaman etkinliği olarak scuba tipi dalış yapan bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise anket çalışmalarımıza katılan ve geri dönüt aldığımız 230 kişi (117 erkek ve 113 bayan) oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Pelletier, Vallerand,.Blais ve. Brière tarafından geliştirilen, Mutlu, İ. tarafından 2008 yılında Türkçe'ye adaptasyonu yapılan ve Güngörmüş, H.A. tarafından 2012 yılında geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yapılan“Boş Zaman Motivasyon Ölçeği”(BMÖ) kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan anket, boş zaman etkinliği olarak scuba tipi dalışa katılmaya motive edebilecek faktörleri içeren 5 alt boyut ve toplam 28 maddeden oluşmaktadır. Ölçekte yer alan ifadeler“Tamamen Katılmıyorum (1)”ve“Tamamen Katılıyorum (5) şeklinde 5'li Likert tipi ölçek üzerinde değerlendirilmiştir. Anketin güvenilirliğini test etmek için hesaplanan Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayısı alt boyutlar için 0,39 (özdeşim/içe atım) ile 0,68 (motivasyonsuzluk) arasında hesaplanırken, toplam iç tutarlılık katsayısı 0,58 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate motivating reasons that encourage individuals who choose scuba diving as a leisure time activity. The universe of this research is formed by individuals in Turkey who are scuba divers as a leisure time activity. The Sample group of this research is created by 230 people who participated in our survey and where we got feedback (117 male and 113 female). In the research as a data collection tool the followings are used; Pelletier, Vallerand,.Blais and“Boş Zaman Motivasyon Ölçeği”(BMÖ)“ Leisure Motivation Scale”that is developed by Brière, Mutlu, İ. ,that is adapted in Turkish in 2008 and its validity and reliability study is done by Güngörmüş, H.A. in 2012. The questionnaire used in the study consists of five sub-dimensions including factors that could motivate to participate in the type of leisure activities as scuba diving, and total 28 items. The expressions on the scale are evaluated as“ I agree totally (1) and ”I don't agree totally“ (5) formed in five folded Likert typed scale. To test the reliability of the survey the calculated Cronbach's Alfa internal consistency coefficient is 0.39 for the subscales (identical I/ import beats) and 0.68 (de–motivation) when calculated between them the total internal consistency coefficient is calculated as 0.58.