Kilolu ve obez kadınlarda obezite ve benlik saygısı ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of relation between self esteem and obesity in obese and overweight women
  1. Tez No: 224444
  2. Yazar: NEVRA YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TOPUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Obezite, yaşam kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olup yüzyılımızın en önemli sağlık sorunudur. Obezitenin tedavisinde psikososyal iyilik halinin etkili olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmada aşırı kilolu ve obez kadınlarda benlik saygısının değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya 86 aşırı kilolu-obez (BKİ>25) ve 84 normal kiloda (BKİ=20-25) olmak üzere toplam 170 kadın alınmıştır. Araştırmaya alınan kadınlara sosyodemografik anket formu ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği uygulanmıştır. Benlik saygısını ölçmeye yönelik olarak, ölçeğin ilk ?10? maddesi kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Relation Between Self Esteem and Obesity in Obese and Overweight WomenThe obesity is the most important health problem that has negative effects on life quality and life span. As a treatment of obesity has been thought that psychosocial well being is effective. In aim of this study is to evaluate the self esteem in overweight and obese women.86 overweight-obese women (BMI >25 ) and 84 normal weight women (BMI=20-25 ) were recruited in to study. A sosyodemographic questionnaire and Rosenberg Self Esteem Scale were administered to all participants. First ?10? statements of the scale was used for determining the self esteem.