Obez ve normal bireylerde beslenme, egzersiz tutumları,vücut büyüklüğü ve kompozisyon ölçülerinin benlik saygısı ile ilişkisinin incelenmesi
Nvestigation of the relationship of nutrition, exerciseattitudes, body size and composition measures in obesis andnormal individuals
  1. Tez No: 523401
  2. Yazar: FATMA UNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAZİYE ŞULE GÜMÜŞTAKIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Aile hekimliği ve diyet polikliniğine başvuran obez bireylerin beslenme ve egzersiz tutumlarının vücut kompozisyon ölçüleri ve benlik saygısı ile ilişkisini incelemek ve sonrasında normal bireylerle karşılaştırmasını yapmaktır. Yöntem: Literatür taranarak oluşturulmuş; sosyodemografik özelliklerin de yer aldığı 35 soruluk anket ve benlik asygısını ölçmek amacıyla Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemiyle, Nisan-Temmuz 2018 tarihleri arasında, KSÜ Tıp Fakültesi aile hekimliği ve diyet polikliniğine başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden 60 obez ve 60 normal kilolu toplam 120 kişiye uygulanmıştır. Bireylerin hemogram ve bazı biyokimyasal değerleri mevcut kayıtlardan elde edilmiş olup vücut analiz cihazı ile vücut kompozisyon ölçümleri yapılmış ve tansiyonları ölçülmüştür. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde sürekli parametreli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile incelenmiştir. Kategorik değişkenlerin değerlendirmesinde Kikare testi ve FisherExact testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between body composition measures and self-esteem of obese individuals who applied to family medicine and dietary outpatient clinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University and compare them with normal individuals. Method: Created by scanning the literature; a questionnaire including 35 sociodemographic characteristics, and the Rosenberg Self-Esteem Scale in order to measure the self-esteem, conducted by the researcher with a face-to-face interview method, between April-July 2018, applied to the family medicine and diet clinic of KSU Faculty of Medicine and agreed to participate in the study. The hemogram and some biochemical values of the subjects were obtained from the existing records, body composition measurements were made by the body analyzer and blood pressure was measured. In the statistical evaluation of the data, the conformity of the continuous parameter variables to normal distribution was investigated by Kolmogorov-Smirnov test. Chi-square test and Fisher Exact test were used to evaluate categorical variables.