Fazla kilolu ve obez geç adölesan bireylerde içselleştirilmiş damgalanma ile benlik saygısı ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between internalized stigma, self-esteem and depression in overweight and obese late adolescents
- Tez No: 738303
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN EKERBİÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Gittikçe artan en önemli sağlık sorunlarından biri olan obezite, obez bireylere yönelik ayrımcılık ve damgalanmayı da beraberinde getirmektedir. Özellikle erişkinliğe geçiş evresi olan geç adölesan dönemde kiloya yönelik damgalanmanın içselleştirilmesi, psikolojik ve sosyal problemlere yol açarak obezitenin erişkin dönemde de devam etmesine yol açabilmektedir. Bu çalışmada fazla kilolu ve obez geç adölesan bireylerde içselleştirilmiş kilo ile ilgili kendini damgalama ile benlik saygısı ve depresyon arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bu çalışma tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı bir çalışma olarak 11.05.2022-04.06.2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmaya Sakarya Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan, VKİ 25 kg/m2 ve üzeri olan 18-24 yaş arası bireyler dahil edilmiştir. Veri toplama araçları çevrimiçi uygulanan kişisel bilgi formu, Kilo Kendini Damgalama Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği'nden oluşmaktadır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics v.20 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: Obesity, which is one of the most important health problems that is increasing day by day, brings discrimination and stigmatization. The internalization of weight-stigma in late adolescence may lead to psychological and social problems and may lead to the continuation of obesity in adulthood. In this study, it was aimed to evaluate the relationship between internalized weight-related self-stigma and self-esteem and depression in overweight and obese late adolescents. MATERIALS AND METHODS: This study was carried out between 11.05.2022 and 04.06.2022 as a single-centered, cross-sectional, descriptive study. Individuals between the ages of 18-24 with a BMI of 25 kg/m2 and above, studying at Sakarya University, were included in the study. Data collection tools consisted of an online personal information form, Weight Self-Stigma Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale and Beck Depression Scale. IBM SPSS Statistics v.20 program was used in the analysis of the data.