Koroziv özofagus yanıklarında özofagoskopi sonrası yapılan usg, ömd ve 24 saat ph monitorizasyonu sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of usg, omd and 24-hour ph monitoring results after esophagoscopy in corrosive esophageal burns
  1. Tez No: 710625
  2. Yazar: HASAN DEMİRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TUĞRUL TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Koroziv madde içimine bağlı özofagus yanığı ve darlığı çocukluk yaş gurubunda sıklıkla karşılaşılan bir antitedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde koroziv maddelerin üretilmesi ve pazarlamalarının uygun şartlarda olmaması koroziv özofagus yanıklarını önemli bir sağlık sorunu haline getirmektedir. Koroziv madde içimi sonrası özofagusda yanık ve buna bağlı striktür gelişen olgularda özofagusun boyunun kısaldığı bildirilmektedir. Koroziv özofajite ikincil olarak gelişen gastroözofageal reflü özofagusun motilite bozukluğunun yanında kısalan özofagus nedeni ile intraabdominal özofagus boyu kısalmasına bağlı olarak gelişmektedir. Bu çalışmada kliniğimizde koroziv madde içimi ile gelen olgularda geliş anında ve izlemin üçüncü ayında USG değerlendirmesi ile intraabdominal özofagus boyu ölçülerek, özofagus striktürü ve reflüsü saptanan olgularda, intraabdominal özofagus boyundaki değişiklik ile striktür ve reflü gelişiminin ilintisinin olup olmadığının araştırılması amaçlandı. Çalışmamızda ocak 2012 – ocak 2013 yılları arasında koroziv madde alımı sonrası Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniğine yatırılarak tanı, tedavi ve takibi yapılan dokuzu erkek (%56) ve yedisi kız (%44) toplam 16 hasta ileriye dönük değerlendirildi. Kliniğimize koroziv madde içimi nedeni ile başvuran olgularda ilk 24 saat içerisinde rijit özofagoskopi yapıldı. Özofagoskopide yanık saptanan olgularda erken dönemde USG ile intraabdominal özofagus uzunluğu ölçümü yapıldı. Tüm olgularda üç haftanın sonunda ÖMD grafisi ile özofagusta darlık olup olmadığı araştırıldı. üçüncü ayda 24 saat pH monitorizasyonu ve tekrar USG ile intraabdominal özofagus uzunluğu ölçülen olgularda gastroözofageal reflü varlığı ve özofagus boyunun kısalıp kısalmadığı belirlendi. İlk 24 saatte rijit özofagoskopi ile yapılan değerlendirme sonucunda üç hastada grade 1 yanık, dört hastada grade 2a yanık, dokuz hastada grade 2b yanık olduğu belirlendi. Üç hafta sonra tüm hastalara yapılan özofagus mide düodenum grafisinde; grade 2b yanığı olan iki olguda gastroözofageal reflü olduğu saptandı. ÖMD incelemesinde üç olguda özofagusta darlık belirlendi. Özofagusta darlık saptanan üç olgumuzda da grade 2b yanık olduğu görüldü. Üçüncü ayda yapılan 24 saat pH monitorizasyonunda ikisi gastroözofageal reflü olduğu saptandı. Tekrarlanan USG değerlendirme sonrası intraabdominal özofagus boyları ölçülen hastalarda Tovar formülü ile total özofagus boyları hesaplanarak intraabdominal özofagus boyunun total özofagus boyuna oranı alınarak başlangıç ve üçüncü ayda hesaplanan değerler arasındaki değişim olup olmadığı araştırıldı. Özofagus mide düodenum grafilerinde striktür saptanan üç hastanın intraabdominal özofagus boylarının kısaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Corrosive esophageal burns and stricture related to ingestion of corrosive agent is a common entity in the pediatric age group. Especially in developing countries, inappropriate production and marketing of corrosive substances, makes corrosive esophageal burns an important significant health problem. In cases of esophageal burn following ingestion of corrosive agent and stricture developing depending on burns shortening the length of oesophagus is reported. Gastroesophageal reflux developing secondary to corrosive esophagitis, as well as defect in esophagus motility, also develops depending on shortened intraabdominal esophagus length because of shortened esophagus. We aimed in this study to investigate whether there is a relevance between changes in esophagus size and developement of stricture and reflux, in the cases coming to our clinic with ingestion of corrosive substance and detected esophagus stricture and reflux by measuring of intraabdominal esophagus size by USG evaluation at admission and at the third month of trace. In our study it is evaluated prospectively 9 male (56%) and 7 female (44%) totally 16 patients that hospitalized diagnosed, treated and followed after intake of corrosive substance in pediatric surgery clinic of Ankara Pediatric and Pediatric Hematology Oncology Training and Research Hospital between the years of october 2012 – october 2013. Rigid esophagoscopy is used in cases that refer to our clinic because of intake corrosive substance inside the first in 24 hours. In the cases detected burns in esophagoscopy, intraabdominal esophagus size measured by USG in the early term. It is investigated in all patients whether there is esophagus stenosis at the end of 3 weeks with ÖMD radiograph . At the third month, maintanance of gastroesophageal reflux and whether there is contraction in esophagus size or not evaluated in the cases with using 24 hours pH meter and intraabdominal esophagus length measured by USG. As a result of the evaluation made with rigid esophagoscopy for the first 24 hours grade 1 burn in 3 patients, grade 2a burn in 4 patients, grade 2b burn in 9 patients were determined. At the third week; in esophagus stomach duodenum graphy applied to all patients; gastroesophageal reflux was detected in two cases with grade 2b burn. Examination of the ÖMD stenosis of esophagus was detected for three cases . In three cases which detected stenosis of esophagus, grade 2b burns were seen. In the 24 hours pH meter evaluation for the third month, gastroesophageal reflux was detected in two patients. Post reviews of intraabdominal esophageal length of patients measured with repeated USG the change between calculated values for the third month and first month by taking the rate of length of intraabdominal esophageal length to total esophageal length measured with Tovar formula is investigated . Shortening of intraabdominal esophageal length is seen for three patients determined stricture in esophageal stomach dudeonum radiography. The shortening of esophageal length is determined statistically significant. (Chi-square P < 0,05). 24 hours pH meter and esophagoscopy findings were compared, there was not statistically significant difference. As a result, in the cases developing stricture due to corrosive substance intake, significant decrease in intraabdominal esophagus length was detected without causing significant gastroesophageal reflux.