Majör histokompatibilite kompleksinin fetusun yaşamındaki rolü
The role of major histocompatibility complex in fetal survival
  1. Tez No: 224455
  2. Yazar: MEHMET ONUR ELBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL EKŞİOĞLU-DEMİRALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Allergy and Immunology, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Semi-allojenik fetustaki gelişme geriliğinin, tekrarlayan düşüklerin ve fetus ölümlerinin immün aracılıklı olduğu ve MHK'nın bu hastalıkta rol oynadığı düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında; RSA'lı eşler arasındaki doku grubu benzerlik ya da farklılıklarının; ayrıca anneye ait KIR repertuarı ile babaya ait MHK sınıf I ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Hastalardan alınan periferik kandan elde edilen DNA'lar ile HLA-A/B/C ve HLA-DR/DQ doku grubu tiplemeleri düşük rezolüsyonlu SSP-PCR yöntemi ile KIR allel polimorfizmleri ise SSO-PCR yöntemi ile incelenmiştir. RSA tanısı konmuş bayanlar ile eşleri arasındaki HLA doku grubu uyumları sağlıklı doğum yapan bayanlar ve eşleri arasındaki doku gurubu uyumları ile karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmamıştır. HLA-C allellerinin karşılaştırmasında; Türk toplumunda en sık rastlanan Cw*04 allelinin, RSA' lı erkeklerde düşük sıklıkta olduğu saptandı (p=0.005). Erkeklerde Cw*07 allel sıklığının ise her iki gruba göre ileri derecede yüksek olduğu gösterildi (p=0.001). Cw*06 allelinin ise RSA'lı kadınlarda genel populasyona göre düşük sıklıkta olduğu bulundu (p=0.01). RSA'lı bayan KIR ile RSA'lı Erkek HLA Korelasyonları incelendiğinde inhibitör özellik gösteren KIR molekülleri ile bu bayanların eşlerinde eksprese edilen herhangi bir sınıf I ve Sınıf II allelinin korrelasyon göstermediği bulundu. RSA'lı kadınlarda aktivatör KIR moleküllerinden KIR2DS5 ile HLA-Cw*06 arasında (p=0.03) ve benzer şekilde kadında aktivatör KIR2DS2 ile erkekte HLA-B51 arasında ilişkili gözükmektedir (p=0.006). Buna karşın erkeklerdeki HLA-Cw*07 sıklığı ile kadınlardaki aktivatör KIR'lar arasında istatistiksel anlamlılık gösteren bir ilişki saptanmadı. Anneye ait KIR repertuarı ve babaya ait HLA Sınıf I repertuarı fetusun yaşamı için önemli faktörler olabilir.
Özet (Çeviri)
The development deficiencies of semi-allogeneic fetus, recurrent abortions and fetal survival are controlled by immune mechanisms including MHC molecules. In this study, we aimed to investigate the matching and mismatching of maternal-paternal HLA molecules, also maternal KIR and paternal MHC class I repertoires in patients with RSA. DNA isolated from peripheral blood mononuclear cells of patients was analyzed for HLA-A/B/C and HLA-DR/DQ genotyping by low resolution SSP-PCR method and KIR allele polymorphism by SSO-PCR method. HLA match between women with RSA and their spouses were evaluated in comparison to healthy women and their spouses. No significant difference was found. The results of HLA-C allele matching showed that; Cw*04, the most frequent allele in Turkish population was found to be lower in men with RSA (p=0.005). The frequency of Cw*07 allele in men was found to be significantly higher than both from Turkish population and women with RSA (p=0.001). The Cw*06 allele in women with RSA was found lower compared to Turkish population (p=0.01). The correlation analysis between KIR from women with RSA and HLA from their spouses revealed that KIR molecules with inhibitory functions from women correlate with neither HLA class I nor class II allele from their spouses. There was a significant correlation between KIR2DS5, the activator KIR molecule, and HLA-Cw*06 in women with RSA (p=0.03). Also there was a significant correlation between activator KIRDS2 in women and HLA-B51 in men (p=0.006). In contrast, no significant correlation between the frequency of HLA-Cw*07 in men and activator KIRs in women was found. Our study suggests that maternal KIR and paternal HLA class I repertoire are important factors regarding fetal survival.