Acil servise başvuran dahili grup hastaların değerlendirmesinde ve kritik hasta seçiminde skorlama sistemlerinin rolü
The role of scoring systems in evaluating of non-surgical patients and determining critical patients attending to emergency service
- Tez No: 224464
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT YAMANEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Artan hasta sayısı ile birlikte hastane temelli sağlık hizmetine verilen ekonomik destek, hastaların hastanelerde ve acil servislerde toplanması ile sonuçlanmıştır. Acil servis hasta sayılarının artması, hastaların acil servislerde kalış sürelerinin uzaması ve acil servislerde oluşan aşırı kalabalık; acil servislerde kritik hastanın tespitini daha önemli hale getirmiştir. Çalışmamız acil servise başvuran dahili grup hastaların ilk değerlendirmelerinde mevcut skorlama sistemlerini kullanarak, yoğun bakım yatışı ve takibi gerektirecek hastaların yatış sürelerinin ve mortalite oranlarının öngörülmesi hakkında karşılaştırma yapabilmek amacıyla planlanmıştır. 2006 yılı içerisinde GATA Acil Tıp AD. Acil Dahiliye polikliniğine çeşitli şikayetler ile başvuran yetişkin hastalardan, dahiliye yoğun bakım kliniğinde yatırılarak takip ve tedavi görmüş olan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Planlanan verilerine ulaşılan 777 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. REMS, APACHE-II ve CCI skorları ve ayrıca diğer hasta serum parametreleri hasta mortalitesini ve yoğun bakım yatış süresinin uzunluğunu göstermeleri açısından değerlendirilmiştir. REMS skorunun 12, CCI skorunun 3 üzerinde olması yüksek hasta mortalitesi ihtimaline işaret etmektedir. Yüksek riskli dahili grup hastaların değerlendirilmesinde özellikle REMS ve CCI skorları birlikte kullanıldığında daha spesifik sonuçlar elde edilmektedir. Anahtar Kelimeler :Kritik hasta seçimi, Skorlama sistemleri, Acil Servis, REMS, CCI
Özet (Çeviri)
Increasing patient population and refunds for hospital based health services lead over admissions to hospitals and emergency departments (ED). Increased patient ED admissions thus increased time-spend in ED and over-crowded ED, raised importance of differentiating more critical patients in ED?s. Our study was planned to preclude mortality rates and length of intensive care unit (ICU) stay of non-surgical patients that admitted to ED, by using conventional scoring systems at primary assessment of the patients in order to evaluate requirements of ICU care. Retrospective analysis of file records of non-surgical adult patients those admitted to Gulhane Military Medical Academy ED with various complaints and hospitalized in ICU. Total of 777 patients were included into the study whose records were reliable. REMS, APACHE-II, CCI scores and also various biochemical blood tests were evaluated for provisional value of patient mortality and length of ICU stay. Calculated REMS score more than 12 and CCI score more than 3 showed higher patient mortality rates. In addition to this, in the assessment of high risk non-surgical patients combined use of REMS and CCI scoring systems raised the specificity. Keywords : Evaluation critical patient, Scoring systems, Emergency department, APACHE II, REMS, CCI