Ektopik gebelik tedavisi sonrasında (laparoskopik salpingostomi ve sistemik methotrexate) optimum fertilite yaklaşımının belirlenmesi
To determine of optimum fertility manegement after ectopic pregnancy treatment (laparoscopic salpingostomy and systemic methotrexate)
  1. Tez No: 224472
  2. Yazar: UĞUR KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAMIK KEMAL DURU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ektopik gebeliğe ve/veya uygulanan tedavi şekline bağlı olarak tubal hasar gelişim riski artmakta, tekrar gebelik planlamakta olan hastalar için önemli bir risk faktörü oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı, ektopik gebelik nedeni ile laparoskopik salpingostomi veya sistemik MTX uygulanan hastalarda tedavi sonrası optimum fertilize yönetimini belirlemektir. Çalışmamız, Ocak 2005- Temmuz 2007 tarihleri arasında ektopik gebelik tanısı ile laparoskopik salpingostomi (Grup 1) uygulanan 28 hasta ve Sistemik 50 mg/m2 tek doz MTX uygulanan (Grup 2) 14 hastayı içermektedir. Tedavi sonrası 3 ncü ayda Histerosalpingografi uygulanarak tubal patens değerlendirildi. Daha sonra 6 ay spontan konsepsiyon önerildi. Gebelik oluşmayan hastalara öncelikle 3 siklus IUI sonrasında IVF uygulandı. İpsilateral tubal obstrüksiyon oranı grup 1 de % 28,6 (8/28), grup 2 de % 35,7 (5/14) (p: 0,63); kontralateral tubal obstrüksiyon oranı grup 1 de % 17,9 (5/28), grup 2 de % 21,4 (3/14) (p:0,78) olarak gözlenmiştir. Spontan intrauterin gebelik oranı grup 1 de % 48 (12/25) iken; grup 2 de % 41,6 (5/12) olarak bulunmuştur (p:0,71). Grup 1 de 6 ncı aydan sonra spontan konsepsiyon ile gebe kalma şansı % 16,7 iken, grup 2 de 5 nci aydan sonra spontan konsepsiyon ile gebe kalma şansı % 20 olarak bulunmuştur. IUI sonrası gebelik başarısı grup 1 de % 15,3 (2/13), Grup 2 de % 14,2 (1/7) (p:0,94) iken; IVF sonrası gebelik başarısı grup 1 de % 28,6 (4/14), Grup 2 de % 37,5 (3/8) olarak saptanmıştır (p:0,66). Sonuçlar hem laparoskopik salpingostomi hem de Methotrexate tedavisi sonrası bilateral tubal oklüzyon gelişebileceğini göstermektedir. Bu nedenle 6 aylık spontan izlem sonrası gebelik oluşmayan hastalarda öncelikle histerosalpingografi uygulanmalıdır. Bilateral tubal oklüzyon mevcut hastalara doğrudan IVF'e yönlendirilmelidir. Unilateral obstrüksiyon saptanan veya oklüzyon olmayan hastalarda öncelikle İntrauterin inseminasyon denenmelidir. İntrauterin inseminasyon ile gebe kalamayan olgularda unilateral oklüzyon veya oklüzyon olmasa da IVF e yönlendirilmelidir. Anahtar kelimeler : Ektopik gebelik, laparoskopik salpingostomi, methotrexate, fertilite, tubal geçirgenlik.
Özet (Çeviri)
The risk of tubal damage is increased due to ectopic pregnancy and/or associated with performed treatment. This condition become risk factor for patients who desire subsequent pregnancy. The aim of this study was to determine of optimum fertility management in patients who performed methotrexate and laparoscopic salpingostomy after ectopic pregnancies. This study includes the 28 patients treated with laparoscopic salpingostomy (Group 1) and the 14 patients treated with MTX (Group 2) for ectopic pregnancies at our hospital between January 2005 and July 2007. Hysterosalpingography was performed to assessment of tubal patency on the 3rd months after treatment. Then, spontaneous conception suggested to patients for six month. If pregnancy didn?t occur, primarily IUI was performed. Currently pregnancy didn?t occur, IVF was performed. The ipsilateral tubal obstruction rate was observed in 8 of 28 cases (28,6 %) in group 1, and 5 of 14 cases (35,7 %) in group 2 (P: 0,63). Contralateral tubal obstruction rate was observed in 5 of 28 cases (17,9 % ) in group 1 and 3 of cases (21,4 %) in group 2 (p: 0,78). Spontaneous intrauterine pregnancy rate was 48 % (12/25) in group 1, and 41,6 % (5/12) in group 2 (p: 0,71). The probability of pregnancy with spontaneous conception was 16,7 % after sixth months in group 1, the probability of pregnancy with spontaneous conception was 20 % after fifth months in group 2. The intrauterine pregnancy rate after IUI was 15,3 % (2/13) in group 1 and, 14,2 % (1/7) in group 2 (p:0,94) The intrauterine pregnancy rate after IVF 28,6 % (4/14) in group 1 and, 37,5 % (3/8) in group 2 (p:0,66). The results indicated that bilateral tubal occlusion could occur after laparoscopic salpingostomy and methotrexate treatment. Therefore, If pregnancy does not occur within six months, Hysterosalpingography must be the first choice. In Vitro Fertilization should be recomended to patients who had bilateral tubal occlusion. Intrauterine insemination may be recommended to patients who has unilateral occlusion or bilateral tubal patency. We recommend In Vitro Fertilization to patients after three or more than three intrauterin insemination. Key words : Ectopic pregnancy, laparoscopic salpingostomy, methotrexate, fertility, tubal patency.