Fonksiyonel konstipasyonlu hastalarda dissinerjik defekasyon sıklığı ve hasta özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the frequency of dyssynergic defecation and patient characteristics in patients with functional constipation
  1. Tez No: 224479
  2. Yazar: KEMAL ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET MELİH ÖZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu arastırma toplumumuzda fonksiyonel konstipasyonlu hastalardaki demografik karakteristikleri ve defekasyon özelliklerini tespit ederek, dissinerjik defekasyon dagılımını belirlemek amacıyla yapılmıstır. Konstipasyona neden olabilecek sekonder sebepler dıslandıktan sonra hastalara verilen anket formu ile fonksiyonel konstipasyonu olan 52'si kadın toplam 82 hasta çalısmaya alınmıstır. Fonksiyonel konstipasyon alt gruplarını belirlemek için hastalara kolon transit çalısması ve balon ekspulsiyon testi uygulanarak hastaların dagılım oranları tespit edilmistir. Çalısma öncesinde tüm hastalara kolonoskopi ve/veya sigmoidoskopi, bazı hastalara ise çift kontrast kolon grafisi çekilerek anatomik ve organik nedenler dıslanmıs, ayrıca anket formlarının degerlendirilmesi ile konstipasyonla seyreden irritabl barsak sendromlu hastalar çalısma dısı bırakılmıstır. Çalısma verilerimiz fonksiyonel konstipasyonun toplumumuzda kadın hastalarda ve orta - ileri yaslarda daha sık karsımıza çıktıgını göstermektedir. Normal transitli defekasyon paterni gösteren hastalar (%52.4) en yüksek oranı olusturmakla beraber dissinerjik defekasyon (%25.6) ikinci sırada fonksiyonel konstipasyon sebebi olmaktadır. Batı toplumları ile kıyasladıgımızda dissinerjik defekasyon oranı bizim hastalarımızda daha düsük olarak gözlenmekte olup semptomlar benzer düzeyde bulunmustur. Demografik özellikler bakımından yapılan analizde kadın ve erkek hastalar arasında fark gözlenmemistir. Defekasyona eslik eden semptomlar açısından ise parmak yardımı ile dıskılama oranı kadın hastalarda anlamlı oranda yüksek bulunmustur. Anahtar kelimeler : konstipasyon, fonksiyonel, dissinerjik defekasyon,
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to evaluate the demographic characteristics and defecation features of patients while determining the frequency o dyssynergic defecation in patients with functional constipation in our community. A total of 82 patients, 52 women and 30 men, with functional constipation were included in the study by using a questionnaire after secondary reasons that can cause constipation were excluded. The distribution of patients according to diagnoses was determined after colonic transit time and balloon expulsion tests were performed to determine sub-groups of functional constipation. Colonoscopy and/or sigmoidoscopy in all patients and double contrast colonography in some patients obtained at the beginning of the study to exclude anatomic and organic reasons and patients with constipation predominant irritabl bowel syndrome diagnosed by evaluating the questionnaires were also excluded from the study. The results of the study revealed that functional constipation in our community occurs more frequently in women and at relatively older (middle to old) ages. Patients with normal transit constipation pattern are the largest portion (52.4%) of patients with functional constipation whereas dyssynergic defecation is the second most frequent (25.6%) reason among this population. Compared with western communities the frequency of dyssynergic constipation is lower in our population, however the symptoms were similar. Demographic characteristics did not reveal any significant difference between men and women. As for the concomitant symptoms, digital assistance during defecation was observed more significantly frequent in women. Key words : constipation, functional, dyssynergic defecation,