Diyabetik koroner arter hastaları ile diyabetik olmayan koroner arter hastalarının koroner aterosklerotik plaklarının karşılaştırılması: bir intravasküler ultrason çalışması
Comparing the coronary atherosclerotic plaques in the diabetic and non-diabetic coronary artery patients: an intravascular ultrasound study
- Tez No: 224485
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA İYİSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Diyabetes mellitus, koroner arter hastalıgı için önemli bir risk faktörüdür ve bu durum diyabetik olmayan hastalarla kıyaslandıgında artmıs mortalite ve morbidite riskiyle iliskilidir. Diyabetik hastalar diyabetik olmayanlara göre daha difüz bir koroner arter tutulumuna sahiptir. Bununla birlikte, plak özelliklerine göre diyabetik hastalardaki akut koroner sendroma yol açan faktörler tam olarak bilinmemektedir. Genelde aterosklerotik plak birikimininin adaptif, pozitif remodelingi plak birikimini kompanse etmektedir ve lezyonların eksternal elastik membran içindeki potansiyel alan içinde %40- 50' sini kapatana kadar lümenin daralmasını geciktirmektedir. Son IVUS çalısmaları arteryel boyuttaki degisikliklerin adaptif remodelingden negatif remodelinge kadar iki yönlü oldugunu göstermistir. Diyabetik hastalarda aterosklerotik plakların özellikleri iyi bir sekilde arastırılmamıstır. Bu sebeple biz, koroner anjiografi yapılmıs diyabetik koroner hastalardaki aterosklerotik plakları diyabetik olmayan koroner arter hastalarındakilerle intravasküler ultrasonu kullanarak kıyaslamak istedik. Herhangi bir sebep dolayısıyla koroner anjiografi yapılmıs ve orta derecede bir lezyon saptanmıs olan diyabetik koroner arter hastaları ile diyabeti olmayan koroner arter hastalarının suçlu damarlarına intravasküler ultrason uygulaması yaptık. Çalısma kriterlerine uygun 68 hasta çalısmaya alındı. Bu hastalardan çesitli sebeplerden dolayı 13 hasta çalısma dısı bırakıldı. Sonuçta diyabetik gruptan 21 hasta diyabetik olmayan gruptan da 34 hasta olmak üzere toplam 55 hasta çalısma grubumuzu olusturdu. Gruplar arasında klinik ve anjiografik özellikler açısından istatiksel olarak bir fark yoktu. Hastaların hedef lezyonlarının IVUS özelliklerine baktıgımızda damar alanı (eksternal elastik membran)(11,9'a karsılık 14,6), lümen alanı (3,8'e karsılık 5,1) ve plak alanı (8,0'a karsılık 9,5) diyabetik hasta grubunda belirgin olarak düsüktü. Diger taraftan ise plak yükü (67'e karsılık 64) anlamlı derecede fazlaydı. Diyabetik hastalarda plak yapısı daha kalsifik ve egzantrik bulundu. Egzantrisite indeksi diyabetiklerde daha düsüktü (0,4'e karsılık 0,6). Remodeling indeks açısından ise diyabetik hastalardaki plaklar diyabetik olmayanlara göre negatif remodeling paterni gösteriyorlardı (0,94'e karsılık 1,01). Hastaların referans segmentleri incelendiginde hem proksimal hem de distal referans segmentlerdeki plak yükü diyabetiklerde belirgin derecede fazlaydı. Diyabetik hastalardaki aterosklerotik plaklar daha difüz ve kalsifik olmalarının yanında negatif remodeling paterni göstermektedirler. Bunlar zedelenebilir plaklardan biraz farklı özellikler olması sebebiyle diyabetik hastalarda sistemik risk faktörleri daha büyük önem tasımaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is an important risk factor for coronary artery disease, which is associated with increased mortality and morbidity in diabetic patients as compared with non-diabetic patients. Diabetic patients have a more diffuse coronary artery involvement than that of nondiabetic patients. Factors which cause acute coronary syndromes in diabetic patients have not been shown exactly. In general, adaptive positive remodeling of diseased atherosclerotic arterial segments compensates for plaque accumulation, and delays lumen compromise until the lesion occupies more than an 40-50 % of the potential area within the external elastic membran. Recent IVUS studies have also demonstrated that changes in arterial dimensions occur along bi-directional continuum ranging from adaptive remodeling to negative remodeling. In diabetic patients, the patterns of atherosclerotic plaques has not been well investigated. Thus, we aimed to compare the atherosclerotic plaques in the diabetic patients with the nondiabetic coronary artery patients who had underwent coronary angiography using intravascular ultrasound. We performed intravascular ultrasound to the culprit vessels of diabetic and non-diabetic coronary artery patients who underwent coronary angiography because of several reasons and had an intermediate lesions. Sixtyeight patients were included into the study. Of these patients, 13 patients were excluded because of several reasons. Finally, we caried out the study group in 55 patients, 21 diabetic and 34 non-diabetic. There were no significant differences in clinical and angiographic characteristics. Due to intravascular measurements of the target lesions of the patients, vessel area (11.9 vs 14.6 mm), lumen area (3.8 vs 5.1 mm) and plaque area were significantly smaller in the diabetic group. On the other hand, plaque burden was significantly larger (67 vs 64%). Plaque composition of the diabetic patients were more calcific and eccentric than that of non-diabetic patients. In diabetics, eccentricity index was smaller (0.4 vs 0.6). In diabetics, plaques demonstrated more negative remodeling pattern than that of non-diabetics (0.94 vs 1.01). Plaque burden were higher in the reference, including both proximal and distal segments, of diabetic patients than those of non-diabetic patients. In the diabetic patients, atherosclerotic plaques were not only diffuse and calcific but they also showed negative remodeling pattern. Since these characteristics are a little bit difference from the vulnerable plaques, systemic risk factors are getting more important in the diabetic patients.