Pediatrik yaş grubu obes hastalarda hepatosteatozun hepatik arter akım volümü üzerine etkisinin araştırılması
Assessment of hepatic artery flow volume changes due to hepatosteatosis on pediatric obese patients
  1. Tez No: 224501
  2. Yazar: SEDAT ALPASLAN TUNCEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HANDAN ÇAKMAKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Amaç: Pediatrik yas grubunda obesiteye baglı hepatosteatozun hepatik arterin akımvolümü üzerine olan etkisinin, doppler ultrasonografi kullanılarak arastırılması amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Yasları 8,5 ile 17 arasında degisen, normal vücut kitle indeksinesahip 32 ve obes vücut-kitle indeksine sahip 42 hastanın, hepatik arter akım volümü dopplerultrasonografi ile degerlendirildi.Bulgular: Obes hasta grubu ile normal grup arasında hepatik arter akım volümüortalamaları arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Hepatosteatoz derecesinin artısı ilehepatik arter akım volümünde artıs izlenmekle birlikte, istatistiksel anlamda farklılıkbulunmadı (p>0.05). Obesite ile hepatosteatoz arasında güçlü korelasyon izlendi (r=0.638).Sonuç: Obesiteye baglı hepatosteatozun derecesindeki artıs ile hepatik arter akımvolümünde göreceli artıs izlenmekte olup, bu parametrenin kullanımı rutin takipincelemelerde sınırlı da olsa katkı saglayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of the study is to determine the effect of obesity relatedhepatosteatosis on hepatic artery flow volume by Doppler ultrasonography in pediatricpatients.Materials and methods: The hepatic artery flow volume of 42 obese patients accordingto BMI and 32 patients having normal BMI were evaluated using Doppler ultrasonography.The ages of the patients were between 8.5 and 17.Results: There was no statistically significant difference between the normal group andobese group according to the mean hepatic artery flow volume (p>0.05). Increased hepaticartery flow volume was parallel with increased grade of hepatosteatosis, however, this wasnot statistically significant (p>0.05). Strong correlation was observed between obesity andhepaosteatosis.Conclusion: Increased grade of hepatosteatosis due to obesity is accompanied with arelative increase in hepatic artery flow volume. The use of this parameter can provide limitedcontribution in routine follow up examinations.