Kronik hemodiyaliz hastalarında ACE gen polimorfizminin QT dispersiyonu ile ilişkisi
The relationship of ACE gene polymorphism in hronic hemodialysis patients with QT dispersion
  1. Tez No: 224507
  2. Yazar: AYSUN AVCU TORAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN KÜRŞAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Son dönem böbrek yetmezliği hastalarında kardiyovasküler hastalıklar morbidite ve mortalitenin esas nedenleri arasındadır. Özellikle ventriküler aritmiler önemli bir yer tutmaktadır. QT dispersiyonu, homojen olmayan ventriküler repolarizasyonun bir göstergesi olup ventriküler aritmiler için bağımsız bir risk faktörü olarak değerlendirilebilir. ACE gen polimorfizmi, kardiyovasküler hastalıklarla yakın ilişkilidir. ACE D allelinin malign ventriküler aritmi riskini arttırdığı ve myokard infarktüsü sonrasında ve esansiyel hipertansiyonlu hastalarda QT dispersiyonu artışı ile ilişkisi bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, hemodiyaliz hastalarında ACE gen poliformizmi ile QT dispersiyonu arasındaki ilişki ve bu genotipik varyasyonun ventriküler aritmi riskindeki artış arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır.Çalışmaya 70 kronik hemodiyaliz hasta alındı. EKG kayıtlarından QT dispersiyonu hesaplandı. Bazzet's formülü kullanılarak, düzeltilmiş QT intervali (QTc) hesaplandı. QT ve QTc dispersiyonları, minimal-maksimal QT ve QTc değerlerinin arasındaki farklılık olarak tanımlandı. ACE gen polimorfizmi PCR yöntemi ile belirlendi.Yaş ortalaması 60±12 olan 37 erkek, 33 kadın toplam 70 hasta alındı. ACE II-ID-DD genotip dağılımına göre hasta sayıları, sırasıyla 10- 41-19 olarak bulundu. Hastalarda QTd ortalaması 61.71±21.99, QTcd ortalaması 73.18±25.51 olarak hesaplandı. ACE genotipiyle QTd, QTcd, Hb, rezidüel idrarla arasında pozitif ilişki, potasyumla negatif bir ilişki saptandı.QTd ile Ca ve K arasında negatif ilişki, ACE genotipi ve rezidüel idrar ile pozitif bir ilişki saptandı. Ca, QT dispersiyonunu en fazla etkileyen faktör olarak saptandı. QTcd ile ACE genotipi ve rezidüel idrar arasında pozitif ilişki saptandı. ACE DD aleline sahip hastalar DI ve II alleline sahip hastalara göre anlamlı QTd ve QTcd artışları göstermektedir.Bu çalışmada bu konuda daha önce yapılan çalışmalardan farklı olarak QTcd'yi etkileyen parametrelerin ACE gen polimorfizmi ve özellikle ACE D alleli olduğu, bu allale sahip kronik hemodiyaliz olgularında renin- anjiyotensin-aldesteron sistemi aktivitesinin daha iyi baskılanmasının gerekli olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases especially ventricular arrhythmias are the leading cause of morbidity and mortality in patients with end stage renal disease. QT dispersion is a non-invasive measurement of ventricular repolarisation inhomogeneity and an important predictor of ventricular arrhythmias. Polymorphism of ACE gene is correlated with a variety of cardiovascular diseases. The ACE D allele is known to increase the risk of developing malignant ventricular arrhythmias and is also associated with increased QT dispersion in patients after myocardial infarction and essential hypertension. The aim of present study was to evaluate the relationship of ACE gene polymorphism and QT dispersion in chronic hemodialysis patients.In 70 chronic hemodialysis patients the electrocardiography was performed and QT dispersion was calculated. QTc interval was calculated by using Bazett?s Formula. ACE gene polymorphism was performed by PCR.The mean age of the patients consisting of 33 women and 37 men was 60±12 years. ACE II, ID and DD genotypes were identified in 10, 41 and 19 patients, respectively. The mean QTd and QTc dispersion (QTcd) were 61.71±21.99 and 73.18±25.51 respectively. QTd had inverse correlation with calcium and potassium and positive correlation with ACE gene polymorphism and residual urine. Ca was the predictor factor for QTd. The ACE genotype had positive correlations with QTd, QTcd, hemoglobin and residual urine and inverse correlation with potassıum. QTcd had positive correlations with ACE gene polymorphism and residual urine. When QTd and QTcd subgroups related with ACE II,ID,DD genotypes, DD genotypes had significally higher QTd and QTcd than II, ID genotypes..Our present study differs from other related studies in that it shows that the most important parameter effecting QTcd is ACE gene polymorphism on the background of D allelle and patients carrying this allelle deserves special attention regarding maximal suppression of renin-angiotensin-aldosteron system activity .